5’i bir yerdenin yerini tuğralı kolyeler aldı

Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Mehmet Kuşdemir son zamanlarda 5’i bir yerdenin yerini Osmanlı padişahlarının mührünün bulunduğu tuğralı kolyelerin aldığını belirtti.

5’i bir yerdenin yerini tuğralı kolyeler aldı

Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Mehmet Kuşdemir, Osmanlı tuğralı kolye ve bileziklerin son zamanlarda yoğun ilgi gördüğünü söyledi. Geleneklere, yöreye ve aile yapısına göre tuğralı kolyelerin veriliş zamanının değişiklik arz edebildiğini ifade eden Mehmet Kuşdemir,  “Önceki yıllarda kız isteme sırasında atalarımızın 5 bir yerde diye tabir etmiş olduğu altınlar götürülürdü. Günümüzde ise 5’i bir yerdenin yerini  Osmanlı padişahlarının mührünün bulunduğu tuğralı kolyeler aldı. Bu kolyeler bazı yörelerde tektaş diye şekillenebilirken bazı yörelerde ise ilk isteme adeti olabiliyor” diye konuştu.

“TUĞRALI  KOLYELER GELENEKLERİMİZİN DEVAM ETMESİ ADINA ÖNEM TAŞIYOR”

Kuşdemir, “Nişanlı çiftlere verilen bu kolyeler geleneklerimizin devam etmesi adına önem taşıyor. Bu kolyelerin iki türlü faydası olacak birincisi istemede takıldığı için yad edilecek ve anlam taşıyacak  ikinci olarak da geçmişimizin  hatırlanması anlamında önem taşıyacak. Bu sembolleri belli noktada hafife alıyoruz ama çağ değişiyor. Avrupa çok önceden kendi modellerini, amblem ve sloganlarını farklı algı operasyonu, tanıtım, reklam diyerek  beynimize işledi  ama biz bunun farkına geç vardık. Çok yaygın bir reklam amblemini çocuklarımız  bilebiliyor günümüzde  ise öze dönüş başladı diyebiliriz. Tuğralar  çok farklı bileziklere ve kolyelere işlenmeye başladı. Aileler açısından  daha uygun olan bu kolyeler çok revaçta çünkü her keseye göre fiyatlar değişkenlik gösterebiliyor. Fiyatlar 300-400 TL’den başlıyor ve değişebiliyor” dedi.

“TUĞRALI TAKILARA İLGİNİN ARTMASINDA DİZİLERİN ETKİSİ VAR”

Tuğralı kolye ve bileziklere ilginin artmasında dizilerinde  etkisi olduğunu vurgulayan Mehmet Kuşdemir, “Bundan önceki yıllarda Avrupa ve Amerika’nın gelenekleri, artistleri, sporcularını örnek alırken farklı bir misyon üstlenilmişti. Şimdi bir noktada kendi içimizden çıkan insanları örnek almaya başladık. Son zamanlarda ortaya çıkan Payitaht, Diriliş, gibi diziler  öze dönüşümüz açısından son derece önem taşıyor. Maalesef biz okuma toplumu değiliz seyirci toplumuyuz. Bilgileri kitaptan öğrenmek yerine izleyerek öğreniyoruz” şeklinde konuştu.

Muhabir: Gamze Erdoğan

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.