3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Engeli olan ya da olmayan tüm bireyler, içerisinde yaşadığımız toplumsal hayatın bir parçasıdır. “İnsan” merkezli bir kültür ve medeniyete sahip olan bizler, hayata bu bilinçle yaklaşmalı ve oluşabilecek herhangi bir ayrımcılığa asla imkân tanımamalıyız.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

“Engel” olarak nitelenen durumlarla birlikte yaşamak zorunda olan bireylerimizin, sosyal hayata etkin bir şekilde katılımlarını sağlamak, hiçbir negatif ayrımcılığa uğramadan, engellerin ortadan kaldırıldığı bir anlayışla hak ve sorumluluklarının farkında birer vatandaş olmalarına katkı sunmak, en önemli görevlerimizden biridir.

Nitekim engelli kardeşlerimiz, kendilerine gerekli imkân ve fırsatlar tanındığında çok büyük başarıların altına imza atabilmektedirler; her geçen gün hem ülkemizde hem de dünyanın farklı coğrafyalarında bu başarılara yeni örnekler bulmak mümkündür. Yeter ki onlara güvenimiz tam olsun; o vakit pek çok konuda “engel tanımadıkları” görülmektedir.

Gerek gönül coğrafyamızda gerekse dünya coğrafyasında huzur ve barışın çok daha etkili olduğu bir hayat, engelli kardeşlerimizle el ele verilerek inşa edilecek bir dünyada yaşanacaktır.  

Bu duygu ve düşünceler içerisinde Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık tarihini, engelli bireylerimizin sorunlarına dikkat çekilmesi ve toplumda gerekli farkındalığın oluşturulması noktasında çok önemli gördüğümüzü ifade ediyor, engeli olan ya da olmayan insanlık ailesinin bütün fertlerine sağlık ve huzur dolu bir hayat diliyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.