14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri başladı

Bir asır önce yurdu savunma hareketi olarak başlayan ve her yıl 14 Mart’ta kutlanan Tıp Bayramı etkinlileri kapsamında Konya’da ilk olarak Atatürk anıtına çelenk bırakıldı. Ardından tören Mevlana Kültür Merkezi’nde devam etti. Törende konuşan Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak Toplumun genel sorunlarıyla uğraşan en önemli iki unsurun başında sağlık ve eğitimin geldiğini söyledi. Vali Toprak, “ “Dünyanın neresinde bulunursanız bulun, devlet yönetimlerinin en çok önem verdiği iki alan sağlık ve eğitimdir. Bu s

14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri başladı

Doktor mesleğinin geçmişten beri toplum tarafından itibar gören bir meslek olduğunu aktaran Vali Toprak, doktorluğun kutsal olduğunu belirtti. Doktorların görev ve sorumluluklarını bilerek, işlerini aşkla yapmaları gerektiğini sözlerine ekleyen Toprak, “Doktorluk için uzun ve zorlu bir eğitim sürecinden geçmeniz gerekiyor. Üniversite eğitiminizi tamamlasanız dahi dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmeniz ve sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bu yüzden doktorluk mesleğini icra edebilmeniz için bu işi aşkla yapmanız gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

Doktorlara yönelik yapılan fiziksel ve psikolojik şiddetin kabul dilemez olduğunun önemle altını çizen Vali Cüneyt Orhan Toprak, “ Son dönemde doktorlarımıza yönelik yapılan şiddet olaylarını kabul edilir göremeyiz. Doktorlarımız büyük bir çoğunluğu halk sağlığı için toplumun menfaatine uygun bir şekilde hareket ediyorlar. Bu yüzden doktorlarımıza yapılacak olan psikolojik veyahut fiziksel şiddetin karşısında yer alacağız ve şiddete meyilli kim varsa gereken yaptırımları uygulayacağız” şeklinde konuştu.

“Konya Bölgede sağlık üssü olma adına emin adımlarla ilerliyor”

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç ise ülkemizde sağlıkta gelişim dönemine geçildiğini belirtti. Konya’nın bölgede sağlık üssü olma adına emin adımlarla ilerlediğini kaydeden Mehmet Koç, “Kamu, üniversite ve özel olarak yatak kapasitemiz 7 bin 768 kişiye ulaştı. İlimizde toplam 798 erişkin yoğun bakım yatağı, 55 yoğun bakım çocuk yatağı ve 306 yeni doğan çocuk yatağı mevcuttur. Hastanelerimizde İl dışından bin 700 üzerinde hasta kabulü gerçekleştirildi. Bin 250 yataklı şehir hastanemizin hizmete açılmasıyla birlikte sağlık alanında ilimiz daha büyük bir ivme yakalayacaktır” ifadelerinde bulundu.

“Ülke ve insan sağlığımız açısından daha iyi sonuçların ortaya çıkacağı bir ortam sağlanmalıdır”

14 Mart Tıp Haftası dolayısıyla düzenlenecek etkinlikler hakkında bilgi veren Konya Tabipler Odası Başkanı Seyit Karaca etkinliklerin hafta boyunca devam edeceğini kaydetti.  “Eğitimini tamamlayan meslektaşlarımızın önünde ilerleyebilecekleri birkaç yol var” diyen Karaca, meslektaşlarının yaşadıkları sorunları şu şekilde anlattı;  “Eğitim öğretim kademelerindeki meslektaşlarımızın performans kaygısı yaşamayacakları bir ücret düzenlemesi ile zihin olarak rahatlatılmalıdır. Eğitimin niteliğinin düştüğüne dair kanaatleri düzeltmenin belli başlı yolu budur. Pratisyenlik veya uzmanlık eğitimi sonrasında, aile hekimliği, kamuda veya özel kesimde hekimlik hizmetini tercih etmekte diğer bir alternatif yoludur. Ancak bu alanda da yeterli insan kaynağı olmamasından kaynaklanan iş yoğunluğu başta olmak üzere, görev tanımı ve yükümlülükler anlamında yapılan değişiklikler, kamu hastanelerindeki performans kaygısı ile yaşanan sorunlar, sağlık hizmeti alanların bir kısmının bilinçsiz ve şuursuz hareketleri sonucunda ortaya çıkan şiddet problemi, özel hastanelerde çalışan meslektaşlarımız için, hastanelerin sürdürülebilir mali politikalarına etki eden ve meslektaşlarımızın iş güvencesini dolaylı olarak tehdit eden SUT vb. sebepler bu alanlarda en önemli problemlerdir. Aile hekimliği sisteminin insan kaynağı yapısının güçlendirilmesi,  hekim başına düşen nüfusun daha sağlıklı hizmet verebilecek bir sayıya kavuşturulması, koruyucu hekimlik hizmetleri başta olmak üzere önleyici hizmetlerin performans sistemi içerisinde yer bulacağı ücret modellemesi ile özlük açısından kazanımların geriye gitmeyeceği fakat ülke ve insan sağlığımız açısından daha iyi sonuçların ortaya çıkacağı bir ortam sağlanmalıdır.”

Konuşmaların ardından tören Türk Halk Müziği konseriyle sona erdi.

Haber: Müslüm Evci

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler