‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ kutlama mesajı

Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, demokratik, şeffaf bir toplum olmanın önceliklerinden birinin kamuoyunun doğru, hızlı ve eksiksiz bilgilendirilmesi olduğunu belirterek, bunun tarafsız, ilkeli, milli değerlere sahip, sorumlu basının görevi olduğunu vurguladı.

‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ kutlama mesajı

Çevik; “Hızla değişen ve iletişimle adeta küçülen, bilginin bir tuşla ülkeleri aştığı dünyada, yazılı ve görsel medyanın yanı sıra internet ve sosyal medyanın da faaliyet ve etki alanı genişlemiş, basının önemi daha artmıştır. Doğru, ilkeli ve objektif görev anlayışıyla, kamuoyunu ülke ve dünya gerçekleriyle buluşturan basın, farklı görüşlerin seslendirilmesine de imkân sağlayarak, toplumu düşünmeye, araştırmaya ve doğru sonuçlara ulaşmaya yönlendirmektedir. Türk basını, sorumluluklarını yerine getirebilmesi için meslek etiğini her şeyin üstünde tutarak, kişilik haklarına saygılı habercilik anlayışını meslek ilkesi olarak benimsemiştir. Yakın tarihimizde 15 Temmuz gecesi vatanımızın birliği, demokrasimizin kesintiye uğratılmaya çalışıldığı dönemde Türk basınının millet iradesini hiçe sayan vesayetçi anlayışlara, darbecilere itibar etmeyerek milletimizin, devletimizin yanında mücadele vermeleri her türlü takdiri hak etmektedir. Bu duruş, Türk basının sorumluluk sahibi olduğunun, vatan, millet sevdasının ne denli benimsendiğinin en güzel örneklerinden biridir. Geçmişten günümüze kadar milletimizin güvenlik ve huzuruna kasteden odakların terör faaliyetlerine hız vermeye gayret ettikleri hassas süreçlerde basın mensuplarımızın, terörle mücadelenin yanı sıra demokrasimizin güçlenmesine, ülkemizin ilerlemesine, birlik ve beraberliğimizin korunmasına önemli katkılar sayladığına memnuniyetle şahit olmaktayız. Bu açıdan medya çalışanlarımızın mesleklerini icra ederken toplumumuzun hassasiyetlerini göz önünde bulundurmaya özen göstermeleri, karanlık odakların algı operasyonlarına alet olmamaları da büyük önem arz etmektedir.

Konya basını da bu sorumlulukların bilinciyle kamuoyunun aydınlatılması konusunda üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirmektedir. Kamuoyunu aydınlatmak için her türlü olumsuzluğa rağmen büyük bir özveri ile toplumun haber alma özgürlüğü adına görevlerini yerine getiren basın çalışanlarımızı takdir etmemek mümkün değildir. Bu düşüncelerle, saygıdeğer medya mensuplarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, kendilerine başarılar diliyorum.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.