Konya | Konya'da düzenlenen ve Dünyada ses getiren organizasyon sona eriyor

56 ülkeden 4 bin 200 sporcuyu Konya'da bir araya getiren 5. İslami Dayanışma Oyunları bugün sona eriyor. 9 Ağustos’ta gerçekleştirilen ve tüm dünyada ses getiren organizasyon bugün itibariyle son bulacak

Konya | Konya'da düzenlenen ve Dünyada ses getiren organizasyon sona eriyor
Yayınlanma:

Konya’da resmi açılışı 9 Ağustos’ta yapılan 5’nci İslami Dayanışma Oyunları, bugün yapılacak kapanış töreniyle sona eriyor. 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katılımı ile 24 branşta 13 farklı tesiste gerçekleşen İslami Dayanışma Oyunları, birçok branşta birçok rekorun yenilenmesine de sahne oldu.

Tüm takım ve sporcuların dayanışmaya uygun mücadele ettiği oyunların kapanışında çeşitli etkinler gerçekleştirilecek. Selçuk Üniversitesi 15 Temmuz Stadyumunda saat 20.00’de başlayacak kapanış töreninde, sporcuların geçit töreni, ışık şov ve havai fişek gösterileri yapılacak. Oyunlar bayrağının ISSF’ye teslimin de yapılacağı kapanışta Türk Halk Müziği sanatçısı Kubat da bir konser verecek.

“EL BİRLİĞİYLE TAMAMLADIK”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda hem ev sahipliği hem de sportif başarı açısından çok iyi organizasyon geçirdiklerini söyledi. Çok büyük bir organizasyonu başarıyla tamamladıklarını anlatan Kasapoğlu, “Bu anlamlı organizasyonun çıtasını çok ama çok yukarıya taşıdığımızı sevinçle ifade ediyorum. Bu anlamlı birliktelikte bu yıl en yüksek katılımlı organizasyonu gerçekleştirdik. Daha önce bu kadar yoğun katılımla bir araya gelinen bir organizasyon olmadı. 2022 yılının en kapsamlı, en büyük spor organizasyonu el birliğiyle büyük coşkuyla tamamladık” diye konuştu.

Katkısı olan herkese teşekkür eden Kasapoğlu, sporcuların aldığı başarılara da vurgu yaparak “Açılış törenindeki güzel tablo bizler için ayrı bir güzellikti. Her bir ülkenin değerli sporcuları Konyalı hemşerilerimizce gönülden alkışlandı. Bu vesileyle tüm Konyalı hemşerilerimize, gönül zenginlikleri için teşekkür ediyorum. Sahada pek çok başarı var. Rekor madalyalar var. Türk spor tarihinin en başarılı çoklu branş organizasyonu tablosu var. Aldığımız madalyalar aynı zamanda İslami Dayanışma Oyunları tarihinde de bir ülkenin aldığı en çok madalya sayısı. Sadece Türkiye olarak kendi rekorumuzu geçmedik, oyunlar tarihinin en başarılı ülkesi olduk. Bundan sonra oyunlar tarihinde her bir ülke bizim rekorumuzu kırmaya çalışacak” dedi.

TÜRK SPORCULARI TARİH YAZDI

İnşa edilen ve yeni kazandırılan tesislerle altyapının uluslararası spor arenasına da açık olacağını vurgulayan Kasapoğlu, şöyle konuştu:

“Gençleri bu tesislerden yetiştirmeye, yeni yıldızları da birer birer keşfetmeye devam edeceğiz. Türkiye hem bir ev sahibi olarak bu organizasyonda tarih yazdı hem de sporcularımız kazandıkları madalyalarla pek çok uluslararası organizasyonun üstünde rekorlarla ayrı bir tarih yazdı. Sporcularımızı tebrik ediyorum.

Basın ekibimiz, gece-gündüz koşturdunuz, sizlere de teşekkür ediyorum. Ülke olarak hamdolsun Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde iddia sahibi bir ülkeyiz. Türkiye, 21 yıl önceki Türkiye değil. Türkiye, vizyonuyla ortaya koyduğu siyaset anlayışı ve değerleriyle, gündeme yaklaşımıyla bir marka ülke. Sporda da gençlikte de hamdolsun bu çabamızı her geçen gün yukarıya taşıyoruz.”

“ZİHİNLERDE KALACAK BİR ORGANİZASYON”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 5. İslami Dayanışma Oyunları kapsamında Konya’da görev yapan uluslararası medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Konya’nın spor altyapısıyla ve tesisleriyle yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın önemli spor şehirlerinden birisi olduğunu bir kez daha ispatladığını belirten Başkan Altay, “Elhamdüllilah çok güzel bir organizasyon dönemi geçirdik. Hiçbir aksaklık olmadan yarışmalara ev sahipliği yaptık. Aslında adeta bir olimpiyat hazırlığı yapılmış oldu. Konya’nın bu güçlü altyapısıyla Türkiye’nin de olimpiyatlara hazır olduğuna, olimpiyatlara ev sahipliği yapmak için her türlü şartı yerine getirdiğine de bir kez daha hep birlikte şahit olduk” dedi.

Sporun bir kazanma arzusu olmasının yanında İslam’ın birlik, beraberlik ve kardeşliğine Konya’nın önemli bir katkı yaptığını dile getiren Başkan Altay, Konya’nın zihinlerde kalacak bir organizasyon yaptığına inandığını söyledi.

“6’NCIYI DÜZENLEYECEK ÜLKE İÇİN DE İYİ BİR ÇITA OLUŞTURDUK”

Açılış seremonisinin tüm dünyada ses getiren bir gösteri olduğunun altını çizen Başkan Altay, “İslami Dayanışma Oyunları’nın hafızasına kazınacak bir açılış gerçekleştirildi. İnşallah açılış törenindeki görüntüler ülkelerimizin kanallarında uzun süre yayınlanacak ve insanların zihinlerinde kalıcı bir iz bırakacak. Böylece 6’ncıyı düzenleyecek ülke için de iyi bir çıta oluşturduğumuzu düşünüyoruz. Bundan sonra oyunların artarak gelişmesini diliyorum. Hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Hakikaten sizlerin ülkelerinizde yapmış olduğu yayınlar, sosyal medya paylaşımlarınız Konya’mız için çok büyük bir farkındalık oluşturdu. İnsanlar Türkiye’yi ve bazı şehirlerini biliyorlar ama Konya’nın güzelliklerini sizler tüm dünyaya yansıtmış oldunuz. İnşallah bu birlik ve beraberliğimiz, kardeşliğimiz daim olur. Sizleri Konya’da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Organizasyonun işleyişini kolaylaştırmak için görev alan tüm gönüllülerimize teşekkür ediyorum. 56 ülkeden gelerek müsabakalarda yarışan tüm sporcularımıza ve teknik heyetlerimize teşekkür ediyorum. Tesislerimizde görev alanlara ve tüm Konyalılara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.