Zülüflü İsmail Paşa kimdir? Billur Kalkavan'la akrabalığı nereden geliyor?

Osmanlı Devleti'nin 31. Padişahı Sultan Abdülmecid'in gayrimeşru oğlu olarak bilinen Zülüflü İsmail Paşa hakkında merak edilenler haberimizde.

Zülüflü İsmail Paşa kimdir? Billur Kalkavan'la akrabalığı nereden geliyor?
Yayınlanma:

Sanatçı Billur Kalkavan'la birlikte gündeme gelen Zülüflü İsmail Paşa ismi tekrar gündeme geldi. 31. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid'in gayrimeşru oğlu olarak bilinen Zülüflü İsmail Paşa, 1857 yılında dünyaya geldi.

HİKAYESİ NASIL?

Annesi saraydan uzaklaştırıldığında genç bir paşa ile evlendirilir fakat Sultan Abdülmecid'den hamile olduğu öğrenilir ve herkesten saklanmaya çalışılır. 6 yaşında Paşalık unvanı verilir.

Aradan birkaç yıl geçtikten sonra amcası Sultan Abdülaziz'in mabeyincisi olmuştur, daha sonra aynı zamanda da gene aynı babadan kardeş VI. Mehmed ile dünürdür. II. Abdülhamid tahta çıktığında babası Sultan Abdülmecid ile cariyesi ile geçen olayı hatırlar ve ona vazifeler vererek gözünün önünden ayırmaz. Hatta Atatürk'ün hatıralarında bu ismi duymak mümkündür. Çünkü Mekteb-i Harbiye-i Şahane'nin müdürlüğünü yapmıştır. Ekber ve erşed sistemi gereği en büyük oğul olmasına rağmen gayrimeşru doğduğu için veliahtlık ve tahta oturma hakkı kendisine tanınmamıştır.

Zülüflü İsmail Paşa, Fatma İsmet Hanım ile evlenmiştir. Bu evlilikten ikiz çocukları olan Celalettin Germiyanoğlu ve Ali Haydar Germiyanoğlu (Sultan Vahdettin’in kızı Fatma Ulviye Sultan'ın ikinci eşi) doğmuştur.

Celalettin Germiyanoğlu, Meymenet Hanım ile olan evliliğinden Nuyan adlı bir kızı ve İsmail adında bir oğlu olmuştur. Nuyan Hanımın, armatör Nazım Kalkavan ile evliliğinden ise 1962 yılında oyuncu ve magazin ünlüsü Billur Kalkavan doğmuştur.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.