Tunç Soyer'in babası Nurettin Soyer kimdir?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in babası olan Nurettin Soyer'in ismi 12 Eylül darbesinin yıldönümünde yine en çok arananlar arasında. Peki, Nurettin Soyer kimdir?

Tunç Soyer'in babası Nurettin Soyer kimdir?
Yayınlanma:

Nurettin Soyer, Asker, Albay, Sıkıyönetim Başsavcısı (D. ?, İzmir - Ö. 22 Eylül 1998, İzmir). CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in babası olan Nurettin Soyer'in adı önce oğlu Tunç Soyer’in 2019'da İzmir BŞ Belediye Başkanlığı adaylığı, Eylül 2022'de ise Tunç Tunç Soyer'in verdiği demeçler üzerine yeniden gündeme gelmiş, 12 Eylül 1980 darbesinde Ankara Sıkıyönetim başsavcısı olduğu belirtilerek; Soyer’in görevi sırasında ülkücülere ağır işkenceler yaptığı iddia edilmiş ve bu iddialar çok konuşulmuştur.

Medyada yer alan bilgilere göre; MHP'nin kurucu Genel Başkan'ı Alparslan Türkeş'in 1981 yılında mahkemeye girdiği anda salondaki ülkücüler tek bir ağızdan Nurettin Soyer'e tepki için İstiklal Marşı okumuştu. Nurettin Soyer'in açtığı bu dava dolayısıyla Türkeş yaklaşık beş sene hapis yatmıştı. Nurettin Soyer'in MHP ve ülkücü kuruluşlar davasında 5 idam ve 9 müebbet verilmiş, 221 ülkücü de 36 yıl ile 10 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı. Soyer'in bu davasında Alparslan Türkeş, "Cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün yöneticisi" olmaktan ötürü 11 yıl hapis cezası almıştı.

Nurettin Soyer’in mesai arkadaşı eski Askeri Savcı Enis Tunga ise Nurettin Soyer için ‘Haktan, hukuktan ayrılmadı’ açıklamasını yapmıştı. Nurettin Soyer, 22 Eylül 1998 günü İzmir'de hayatını kaybetmiş, Sığacık Mezarlığında toprağa verilmiştir. Oğlu Tunç Soyer'den Defne Soyer, Duygu Soyer adlarında iki torunu vardır.

Tunç Soyer, 2019'da babasıyla ilgili olarak medyada yer alan görüşler ve iddialar üzerine şu açıklamayı yapmıştı:

"12 Eylül dönemi tabi ki çok acılı bir dönem. Tamamen dış güçlerin içinde olduğu bir dönem, darbeye o dönem hepimiz karşı çıktık. Dolayısıyla darbeyle ilgili bir şeyi tartışmanın bir manası yok, yanlıştı. Ama kardeş kanı dökülüyordu, insanlar birbirini boğazlıyordu, öldürüyordu. Çok vahşi, üzücü bir dönemdi. Ama bu dönem üzerinden bugüne dair bir şey çıkarmaya çalışmak hiç doğru değil. Bu çok yanlış, eski yaraları kaşımanın hiç bir faydası yok. Bugün yepyeni bir Türkiye, yepyeni bir kent için uğraşmak gerekiyor. Bunları geride bırakmak lazım."

FETULLAH GÜLEN'İ YARGILATMIŞ

Nurettin Soyer'in Türkiye tarihindeki rolü sadece MHP davası ile sınırlı değil. Soyer, FETÖ lideri Fethullah Gülen'i Türkiye'de mahkum ettiren ilk savcı olarak tanınıyor. Nurettin Soyer, Gülen hakkında 33 sayfalık bir iddianame yazdı. 19 Ağustos 1971 tarihinde iddianamenin kabul edilmesinin ardından yargılama başladı. Fethullah Gülen de sanık sandalyesindeydi.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum