Çöl Kaplanı lakabıyla anılan Fahreddin Paşa kimdir?

Süper Kupa'da yaşanan olaylar ardından Beşiktaş'ta bulunan Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nun adı değiştirileceğini duyurmasının ardından Fahreddin Paşa gündem oldu. Peki Fahreddin Paşa kimdir?

Çöl Kaplanı lakabıyla anılan Fahreddin Paşa kimdir?
Yayınlanma:

Süper Kupa'da yaşanan olaylar ardından Beşiktaş'ta bulunan Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nun adı değiştirileceğini duyurmasının ardından Fahreddin Paşa gündem oldu. Peki Fahreddin Paşa kimdir?

Fahreddin Paşa, asıl adı Ömer olan, Soyadı Kanunu'ndan sonra Türkkan soyadını alan Türk asker ve diplomattır. Özellikle I. Dünya Savaşı sırasında çıkan Şerif Hüseyin İsyanı'nda zor şartlar altında Medine'de yönettiği iki yıl yedi ay süren Medine Müdafaası ile tanınmaktadır.

Fahreddin Paşa, 1868 yılında Bulgaristan'ın Rusçuk şehrinde doğdu. 93 Harbi'nden sonra ailesiyle İstanbul'a taşındı. Harp Okulu'nu 1888'de, Erkan-ı Harbiye'yi ise 1891'de bitirdi.

Kariyeri boyunca birçok önemli görevde bulunan Fahreddin Paşa, Balkan Savaşı'nda Çatalca savunmasındaki başarısıyla Edirne'nin geri alınmasında rol oynadı. 1. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla birlikte Musul'da 12. Kolordu komutanı olarak görevlendirildi.

1916 yılında, Şerif Hüseyin'in isyanı üzerine Medine'ye gönderilen Fahreddin Paşa, buradaki Hicaz Seferi Kuvvetleri komutanlığına atandı. Fahreddin Paşa, Medine'yi savunan 7.000 kişilik bir kuvvetle, İngiliz ve Arap birliklerinin 100 binden fazla askerle yaptığı kuşatmayı iki yıl yedi ay boyunca başarıyla sürdürdü.

Medine'nin düşüşünden sonra esir alınan Fahreddin Paşa, 1921 yılında serbest bırakıldı. Türkiye'ye döndükten sonra çeşitli görevlerde bulundu. 1936 yılında korgeneral rütbesi ile ordudan emekli oldu.

Fahreddin Paşa, 22 Kasım 1948 tarihinde bir tren yolculuğu sırasında Eskişehir yakınlarında kalp krizi geçirerek öldü. Vasiyeti üzerine Aşiyan Mezarlığına defnedildi.

Fahreddin Paşa, Medine Müdafaası ile Türk tarihinde önemli bir yere sahiptir. Kısıtlı imkanlarla kutsal toprakları savunarak, Türk milletinin bağımsızlık ve vatanseverlik ruhunu tüm dünyaya göstermiştir.

Fahreddin Paşa'nın başarıları ve kahramanlıkları nedeniyle kendisine birçok ödül ve unvan verilmiştir. Bunlar arasında;

Mecidi Nişanı
Osmanlı Harp Madalyası
Liyakat Nişanı
İstiklal Madalyası
Fahreddin Paşa, Türk milleti tarafından "Medine Müdafii", "Çöl Kaplanı" ve "Kahraman Paşa" olarak anılmaktadır

Kaynak:Haber Kaynağı

 İnternet Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.