Türkiye'de Evlenme Yaşı Yükseliyor

Türkiye'de kadın ve erkeklerde evlenme yaşı sürekli yükseliyor.

Türkiye'de Evlenme Yaşı Yükseliyor

Türkiye’de kadın ve erkeklerde evlenme yaşı sürekli yükseliyor. Resmi verilere göre, geç evlilikte 28,2 yaş ortalaması ile Rize ve Tuncelili erkekler ilk sırada. Kadınlarda ise yaş ortalaması 24,5 olan Istanbul’u, 25,9’luk ortalama ile Tunceli takip ediyor. Erken evlilikte ise erkeklerde Afyonkarahisar, kadınlarda isme Niğde birinci sırada.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından hazırlanan ve 81 ildeki demografi, eğitim, sağlık, çevre, ulaşım gibi 75 göstergenin rakamlarla değerlendirildiği 'Türkiye Kent Sağlık Göstergeleri' kitabında ilginç verilere yer veriliyor. Nüfus ve Vatandaşlık Işleri Genel Müdürlüğü’ne dayandırılarak hazırlanan verilere göre, evlenme yaşı her geçen yıl yükseliyor. Erkeklerde ilk evlenme yaşı ortalaması en yüksek olan iller 28,2 yaş ortalaması ile Rize ve Tunceli. En genç evlilik yaş ortalaması ise 24,7 ile Afyonkarahisar ve 24,8 ile Niğde.

Nüfus ve Vatandaşlık Işleri Genel Müdürlüğü verilerine göre Iç Anadolu Bölgesi’nde daha erken evlilikler göze çarpıyor. Çankırı, Nevşehir ve Konya’da erkekler ortalama 25 yaşında nikah dairelerinin yolunu tutarken, Ağrı’da bu oran 26 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye Istatistik Kurumu (TÜIK) verilerine göre, Türkiye’de ilk evlenme yaşı erkeklerde ve kadınlarda giderek artıyor. Erkeklerde 2001 yılında 25,5 olan ilk evlilik yaşı ortalaması 2012’de 26,7’ye yükseldi. Resmi ya da dini nikahlı tüm evliliklerin değerlendirildiği 'Aile Yapısı Araştırması'nda, erkeklerin yüzde 0,3’ünün 18 yaşın altında ilk evliliklerini yaptığı ve ilk evlenme yaş ortalamasının 23,5 olduğu tespit edildi. 

KADINLAR EN ERKEN NIĞDE’DE EN GEÇ ISTANBUL VE TUNCELI’DE EVLENIYOR

2012 yılında, 16-19 yaş arası 14 bin 207 erkek nikah dairesine müracaat ederken, buna karşılık aynı yaş aralığında 129 bin 130 kadın evlendi. Kadınlarda ilk evlenme yaş ortalaması en yüksek 25,9 ile Tunceli ve 24,5 ile Istanbul olurken, en düşük şehirler ise 21,2 ile Niğde ve 21,3 yaş ortalaması ile Yozgat oldu.

Kadınların Orta ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde daha erken evlendikleri gözlendi. Siirt’te 21,5 olan kadınların ilk evlenme yaş ortalaması, Ağrı’da 21,7 olarak kayıtlara geçti. TÜIK verilerine göre de Türkiye’de kadınlarda ilk evlenme yaşı 2001 yılında 22,2 olan ilk evlilik yaş ortalaması 2012 yılında 23,5’e yükseldi. Resmi ya da dini nikahlı tüm evlilikler değerlendirildiğinde ise kadınların yüzde 7,6’sı 18 yaşın altında ilk evliliklerini yaptığı, ilk evlenme yaş ortalamasının da 19,9 olduğu belirlendi. 

‘Bin nüfusa düşen evlenme sayısı’ olarak tanımlanan ‘kaba evlenme’ verilerinde ise Birleşmiş Milletler 2012 rakamlarına göre, Türkiye’de kaba evlenme oranı binde 8,0 olarak hesaplandı. Kaba evlenme hızı en yüksek 10,4 ile Kilis, en düşük ise 6,4 ile Çanakkale. Kaba evlenme oranının bir yıl içerisinde gerçekleşen tüm evliliklerin o yıl kayıtlara geçen toplam evlenebilecek nüfusa bölünmesiyle çıkan rakamın bin ile çarpılmasıyla bulunduğuna dikkat çekiliyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca yaptırılan bir araştırmaya göre ise dini nikahla evlenenlerin oranı yüzde 3. Kaba boşanma hızı verilerine göre de 2011 yılında binde 1,62 iken 2012’de binde 1,64 olarak hesaplandı. Kaba boşanma hızı en yüksek Izmir’de binde 2,82 ile en düşük şehir de Hakkari’de binde 0,11 olarak gerçekleşti. Boşanma istatistiklerinde, sadece yasal boşanmaların değerlendirmeye alındığı, ayrı yaşamaların değerlendirmeye tabi tutulmadığı belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.