Kadınlar strese dikkat yoksa...

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Dinçer Yıldırım, stresin bayanlarda kısırlığa neden olabileceğini söyledi.

Kadınlar strese dikkat yoksa...

MedicalPark Ordu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Dinçer Yıldırım, “Çocuk sahibi olamama ve kısırlık tedavisi boyunca yaşanan manevi ve maddi sıkıntılar strese neden olabilmektedir, buna karşılık stres de kadın ve erkek üzerinde çocuk sahibi olmayı zorlaştırıcı bazı etkilerde bulunabilmektedir” dedi.

Stresin kısırlığa veya hamile kalmaya engel olup olmadığı konusunda araştırmalar yapıldığını belirten Op. Dr. Dinçer Yıldırım, “Bu araştırmalar özellikle kronik stresin kadında hormonal değişiklikler ve yumurtlama bozukluklarına neden olarak kısırlığa neden olabileceğini göstermiştir. Aşırı stres ve bazı psikiyatrik sorunların varlığında kadınlarda aylarca adet görmemeye neden olabilecek kadar hormonal değişiklikler olabileceği bilinmektedir. Ani ve kısa süren bir stres veya üzüntü durumu o an veya ileride kısırlığa neden olmaz, ancak kronik uzun yıllar süren stres kadında yumurtlama düzeni üzerinde, tüpler üzerinde ve rahim içerisine embriyonun yerleşme aşamalarında etkili olabilir ve bu nedenle kısırlığa neden olabilir” diye konuştu.

Günümüzde stresli kadın ve erkeklerin sigara ve alkol kullanma oranlarında artış olması nedeniyle, stresin dolaylı olarak da zararlı etkisi olduğunu ifade eden Yıldırım, “Çünkü sigara, alkol gibi maddeler hamile kalmayı zorlaştırıcı faktörlerdir. Sigaranın erkeklerde sperm sayı ve kalitesini olumsuz etkilediğini gösteren araştırmalar vardır. Ayrıca yapılan birçok araştırma da stresin kısırlık tedavisi ve tüp bebek başarı şansını düşürdüğü de gösterilmiştir. Psikolojik tedavi ile duygu durumunda düzelme sağlanarak tedavi verilen çiftlerde, tedavi başarısı artmıştır. Bu nedenlerle kısırlık durumunda ve tedavi aşamalarında mümkün mertebe stres faktörlerinden uzak durmak gerekir. Ciddi bir stres veya kronik duygu durum bozukluğu, depresyon, uykusuzluk varsa tedavi edilmelidir” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.