İşsiz kalınan dönemde zamanı nasıl değerlendirmeliyiz

İşsiz güçsüz kaldınız diye hemen evde oturup karalar bağlamanıza gerek yok.

İşsiz kalınan dönemde zamanı nasıl değerlendirmeliyiz

Şöyle bir düşünün ve biraz geçmişi hatırlayın. Zaten çalışırken de hergün sabahın köründe kalkıp işe gitmek, o trafiği yada akşam mesailerini çekmek zaten sizi yeterince huzursuz ediyordu. Yoğun şekilde çalışırken ah biraz zamanım olsada şunu şunu yapsam gibi bir çok şey aklınızdan geçerdi. Şimdi o hayalini kurduğunuz boş zaman size veriliyor ve siz hala evde moralsiz bir şekilde bu zamanı harcıyormusunuz? Hemen kendinize çeki düzen verin ve bu kıymetli zamanı nasıl en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz üzerinde kafa yorun.

İşte sizlere işsiz kaldığınız günlerde gününüzü güzel geçirmeniz için verebileceğim naçizane önerilerim;

- Geçici işlere soğuk bakmayın

Bu hem evde kendi kendinize oturup kurmanızın önüne geçer hem de insan tanır, çevre edinirsiniz. Bir işin, bir oluşumun içindeyken insanın her zaman daha çok şansı olur.

Üstelik bu özgeçmişiniz için de daha iyidir aslında. Sorarlarsa da tam istediğiniz işi bulana kadar boş oturmak istemediğinizi söylersiniz. Çalışan insan her zaman takdir edilir merak etmeyin ya da en azından karşılığını bulursunuz.

- Kursa gidin

Artık bir sürü ücretsiz kurs var. Ne kadar çok şey öğrenirseniz bu her zaman hayatta sizin için avantajdır. Bilgisayar programı, yabancı dil ya da hep merak ettiğiniz bir el sanatı... Kımıldayın...

- Gönüllü olun

İnsan kendini kötü hissettiği zaman ona en iyi gelen şeylerden biri de aslında faydalı olduğunu, başkalarını mutlu ettiğini hissedebilmektir. Zamanınız oldukça yardım kuruluşlardan birinde çalışabilirsiniz.

- Blog açın

Kafası karışıkken ve ne yapacağını bilemezken aslında insanın en serbest çağrışım düşündüğü zamanlardır. Ortaya güzel şeyler çıkacağı gibi içinizi boşaltmak ve sizinle aynı şeyleri düşünen insanlarla iletişim kurmak da size iyi gelebilir.

- İşinizdeki gelişmeleri takip edin

Çalışırken günlük rutin ve tempo içinde insan alanı ile ilgili gelişmelerden ister istemez geri kalabilir. Bu aradaki zamanı değerlendirerek çalıştığınız sektörde ne gibi gelişmeler olduğuna bakın. Bu iş görüşmeleriniz için de olumlu olacaktır.

- İçinize çekilmeyin

Bir süre için kendi kendinize kalmak size iyi gelebilir ama bunu uzatmayın. Ne kadar çok iletişimde olursanız o kadar çok bağlantı olur ve insanlar sizin iş aradığınızı bilir. Tanıdıkla iş bulmak hala çok işe yarıyor.

- İyi şeyler düşünün

Moraliniz ne kadar düşük olursa bu iş görüşmelerinize de yansıyacaktır ve özgüvensiz bir tablo sergileyecektir.

Kendinize güvenin ve enerjinizi olumlu şeyler için kullanın.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler