Ev Hanımları Model Uçak Kursunda

Türk Hava Kurumu (THK) Şarköy Şubesi ile Halk Eğitim Merkezi’nin (HEM) hafta sonunda ortaklaşa düzenledikleri model uçak kursuna; ev hanımları, öğretmenler, öğrenciler ve gençler büyük ilgi gösterdi.

Ev Hanımları Model Uçak Kursunda

THK Şarköy Şube Başkanı Recep Gök, bölgelerinde havacılığı sevdirmeyi, daha çok gençlerin beceri ve yeteneklerini ortaya çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Kursumuzu Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa açtık. İlgi büyük oldu. Kursun hafta sonu verilecek olmasına rağmen, ev hanımlarının, öğretmen ve öğrencilerin, gençlerin ilgisinden memnun kaldık. Toplam iki hafta sonu, 24 süreli olan kursumuz ücretsiz olup, malzemelerden de ücret almıyoruz. Kursumuzu başarıyla bitirenlere belge vereceğiz. Bu belge, THK Üniversitesi Havacılık Fakültesi’ne, Havacılık Yüksek Okulu’na ve Havacılık Koleji’ne girmesinde fayda sağlayacaktır. Bu kurstan sonra da Havacılık Rehber Öğretmenlik kursu açacağız” dedi.

THK Malkara Şubesi Saymanı ve aynı zamanda Model Uçak Kurs Öğretmeni olduğunu ifade eden Üzeyir Kocakır, “26 yıldır görev yapmaktayım. Okullarda, şubemizde ve Halk Eğitim Merkezlerinde müracaat edenlere ücretsiz olarak bu kursları veriyoruz. THK’nın ana gayesi havacılıktır. Havacılığın da ilk adımı model uçak kurslarıdır. Eli ayağı tutan, 10 yaşından 90 yaşına kadar insanımıza bu kurslarımızı verdik. Kursumuza katılanlara ücretsiz verdiğimiz malzemelerle yapılan model uçaklar, kursiyerlerimizde kalıyor. Kurslarımızı açtığımız; Hayrabolu, Malkara ve Şarköy’de katılanlara, önce özgüveni aşılamaya çalışıyoruz. Havacılık duygusunu aşılamak amacımız. Benim açmış olduğum yüzlerce kurstan Hava Harp Okulu’na giren öğrencimiz oldu, pilot olan, yurt dışına giden öğrencilerimiz oldu” diye konuştu.

Kursa katılan ev hanımı Nuriye Bilen de, HEM’de aynı zamanda maket ev kursuna gittiğini söyleyerek, “Havacılığı seviyorum, bu kursa katılmak istedim. Öğrenci olan iki çocuğum hafta sonu dershanede olduğu için benimle kursa katılamadılar. Öğrendiklerimi onlarla paylaşacağım, komşularım ve arkadaşlarım talep ederse onlara da öğreteceğim” şeklinde konuştu.

Rehber Öğretmen Levent Kıran ise, 5’inci sınıf öğrencisi Özcan Akyol’la birlikte kursa katıldığını, uçak modellerini sevdiğini kaydederek, “Okullarda ders dışı etkinlik başlatmak, öğrencilere Türk Hava Kurumu’nu sevdirmek, uçak kursu açmak, ileriki yaşamlarında pilot olmak isteyen öğrencilerime yol göstermek amacıyla bu kursa geldim” dedi.

Model uçağını bitiren kursiyerler, ardından uçurmayı denedi.

İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.