'Yurda dön' çağrısı yapılan 130 kişiden 8'i 'aranan terörist'

İçişleri Bakanlığı ilanında yer alan ve Türkiye'ye üç ay içinde dönmedikleri takdirde Bakanlar Kurulunca vatandaşlıktan çıkarılabilecek 130 kişiden sekizi, Bakanlığın "Aranan Terörist" listesinin farklı kategorilerinde bulunuyor.

'Yurda dön' çağrısı yapılan 130 kişiden 8'i 'aranan terörist'

İçişleri Bakanlığının, haklarında terör ve örgütlü suçlar ile anayasal düzene karşı işlenen suçlarla ilgili soruşturma ve kovuşturma yürütülen ancak yurt dışında bulunmaları nedeniyle kendilerine ulaşılamayanların vatandaşlıktan çıkarılabileceğine ilişkin 130 kişiyi kapsayan "yurda dön çağrısı" niteliğindeki ilanı, Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Türkiye'ye üç ay içinde dönmedikleri takdirde Bakanlar Kurulu tasarrufuyla vatandaşlıktan çıkarılabilecek isimler arasında, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) elebaşı Fetullah Gülen, İçişleri Bakanlığının "Aranan Teröristler Listesi"nde kırmızı, emniyet imamı "Kozanlı Ömer" kod adlı Osman Hilmi Özdil mavi, yine FETÖ/PDY üyeliğinden aranan İbrahim Özkara, Ali Akın, Soner Cesur, İbrahim Kabadayı ve Eşref Çiftçi gri, Muhammed Eroğlu ise turuncu kategoride bulunuyor.

15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından Fetullah Gülen'in ABD'den iadesiyle ilgili süreç başlatılmış, Adalet Bakanlığı, Gülen hakkındaki dört ayrı iade dosyasını ABD'ye göndermiş, Gülen'in geçici tutuklanması talebi de ABD Adalet Bakanlığına iletilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump'la görüştüğü 15-17 Mayıs 2017'deki ABD ziyaretinde de konu gündeme gelmişti.

"Kozanlı Ömer" listede

İçişleri Bakanlığının listesinde yer alan FETÖ yöneticilerinden, emniyet imamı "Kozanlı Ömer" kod adlı firari sanık Osman Hilmi Özdil için de Tayland adli makamlarına iade talebi gönderilmişti.

Resmi Gazete'de yayımlanan ilanda, haklarında yakalama kararı bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, HDP Van Milletvekili Fatma Hezer Öztürk ve eski BDP Van Milletvekili Özdal Üçer de yer alıyor.

Terör örgütüne silah sağlamakla suçlanan Sarıyıldız ile "terör örgütü propagandası yapma, silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarından hakkında dava açılan Öztürk'ün, devamsızlıktan milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin dosyalarla ilgili Meclis'teki süreç devam ediyor.

Türk Vatandaşlığı Kanunundaki hüküm

Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun, "Türk vatandaşlığını kaybettirme" başlıklı 29. maddesinin ikinci fıkrası şu hükümleri içeriyor:

"TCK'daki anayasal düzene karşı işlenen suçlar nedeniyle hakkında soruşturma veya kovuşturma yürütülen ve yabancı ülkede bulunması nedeniyle kendisine ulaşılamayan vatandaşlar, bu durumun soruşturma aşamasında Cumhuriyet savcısı veya kovuşturma aşamasında mahkeme tarafından öğrenilmesinden itibaren bir ay içinde vatandaşlıklarının kaybettirilmesi amacıyla Bakanlığa bildirilir.

Bakanlıkça Resmi Gazete'de yapılan yurda dön ilanına rağmen üç ay içinde yurda dönmemeleri halinde, bu kişilerin Türk vatandaşlıkları Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla kaybettirilebilir."

Bu hüküm uyarınca, Fetullah Gülen başta olmak üzere listede ismi yer alan kişiler, Resmi Gazete'de yayımlanan ilana rağmen üç ay içinde yurda dönmezse Türk vatandaşlıkları Bakanlar Kurulu kararıyla kaybettirilebilecek. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.