Tunç, ‘Bugün ortak noktalarda buluşup, geleceğimize sahip çıkma günüdür’

CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Şerife Tunç 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Gedavet Parkındaki basın açıklamasında, bugünün ortak noktalarda buluşup, güçlenerek ülkemize ve geleceğimize sahip çıkma günü olduğunu söyledi.

Tunç, ‘Bugün ortak noktalarda buluşup, geleceğimize sahip çıkma günüdür’

Gedavet Parkında düzenlenen basın açıklamasını, CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Şerife Tunç, yönetim kurulu üyeleri, ilçe kadın kolları, İl Başkanı Barış Bektaş, ilçe başkanları, belediye başkan adayları, Eğitim-Sen Konya Şube Başkanı Cebrail Bektaş, partili kadınlar katıldı. Konya Kadın Platformu üyeleri de destek verdi.

 

Bugünün  kadınların güçlenerek geleceğe sahip çıkma günü olduğunu belirten CHP  Konya İl Kadın Kolları Şerife Tunç, "8 Mart Dünya Kadınlarının yüzyıllardır süren dayanışma direnme isyan ve mücadelesini en önemli günüdür. Çünkü emeğimiz bedenimiz yaşamımız üzerindeki baskıya sömürüye ve şiddete son vermek için sürdürdüğümüz eşitlik ve özgürlük mücadelesinin meşalesini yaktığımız gündür. Biz kadınlar kendi tarihimizi yazmaya devam ediyoruz, edeceğiz. Taciz ve tecavüz edilen, dövülen, öldürülen çalıştığı yerlerde psikolojik şiddet uygulanan kadın haberleri ile güne başlıyoruz. Bunlar nefes almamızı imkânsız kılıyor. Ayrıca çocuk istismarları her yıl artarak devam ediyor. Sokaklarımızda kadınlar ve çocuklar özgürce dolaşıp yaşayamıyor. Yaşamımızı çepeçevre saran bu ablukayı kırmazsak hepten kaybedeceğimiz bir kavşaktayız. Aykırı bir tek sese muhalif tek bir kişiye bile tahammülün olmadığı tekçi yönetim anlayışının hakim olduğu bir ülkede mücadele ediyoruz. Neoliberal ekonomik uygulamalar, cinsiyet ayrımcılığını pekiştirip derinleştirerek kadın emeğini değersizleştirerek yoksulluğun kadınlaşması sağlanıyor. Ekonomik krizler her zaman önce kadınları vuruyor. Zor koşullardan geçiyoruz" dedi.

 Kadınlara Dayatılan Yaşamı Kabul Etmeyeceğiz

Şerife Tunç kadınlara dayatılan yaşamı kabul etmeyeceklerini ifade ederek, "Bizlere dayatılmak istenilen yaşamı kabul etmiyoruz. Hayatımız üzerinde tahakküm kurmalarına izin vermeyeceğiz. Bizi katletmelerine çocuklarımıza cinsel istismarlar yaratmalarına sessiz kalmayacağız. Savaşların olmadığı, farklılıkların zenginlik olduğu bilinci ile bir arada yaşama kültürünü inşa edeceğiz. Böyle bir dünya mümkün ve uzak değildir. Emeğimiz bedenimiz ve kimliğimiz için mücadele etmeye kararlıyız. Gücümüzün farkındayız.  Yaşama hakkın için mücadelemize ortak ol. Biz kadınlar güzel ülkemizi layık olduğu aydınlık gelecekte buluşturmak üzere eşitlik için özgürlük için, barış için adalet için laik ve demokratik yaşam için, kadın düşmanı politikalara karşı haklarımız için, ülkemizin sokaklarında kadınlar ve çocukların özgürce dolaşabilmesi için, ekonomik krizin faturasını krizi çıkaranlara ödetmek için birlikte mücadeleyi yükseltmeliyiz. Gün, güçlendirerek ülkemize ve geleceğimize sahip çıkmak için akıllarımızı birleştirerek yüreğimizi taşın altına koyma günüdür. Yaşasın 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü. Biz istersek hayat değişir. Biz istersek dünya değişir.Yaşasın kadın dayanışması."

Basın açıklamasının ardından CHP kadın kolları, Konya Kadın Platformunun Camlı köşk önündeki basın açıklamasına katılarak destek verdi.

Konya Kadın Platformu adına konuşan Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Ayten Ataş, "Bize baskı, sömürü ve şiddet dışında bir şey vaat etmeyen ataerkil kapitalist sisteme karşı tarihimizden aldığımız gücümüzle bu 8 Mart' ta yine alanlardayız. Çünkü adil, eşit ve özgür bir yaşamın biz kadınların mücadelesi ile kurulabileceğinin farkındayız. Sözümüzle, itirazlarımızla, haklı mücadelemizle ve haklı taleplerimizle sesleniyoruz. , Eşit ve özgür biçimde barış içinde bir arada yaşamın sağlanacağı demokratik koşulların oluşması sağlanmalıdır. Bunun gerçekleşmesi içinde birlikte mücadele edeceğiz " diye konuştu.

Basın açıklamaları sırasında toplantıya katılan kadınların  'Eşit ve özgür bir yaşamı kuruncaya dek mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Vardık, Var olacağız, biz haklıyız, biz kazanacağız, yaşasın kadın dayanışması ve yaşasın 8 Mart' sloganları dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.