Solak insanlar daha mı zeki?

Dünya nüfusunun yaklaşık %10’unu solak insanlar oluşturur. Tarihte önemli güce veya etkiye sahip olan George HW Bush, Leonardo da Vinci, Nikola Tesla ve Bill Gates gibi isimler de solak insanlardır.

Solak insanlar daha mı zeki?
Yayınlanma:

Dünya nüfusunun yaklaşık %10’unu solak insanlar oluşturur. Tarihte önemli güce veya etkiye sahip olan George HW Bush, Leonardo da Vinci, Nikola Tesla ve Bill Gates gibi isimlerin solak olması, solaklar hakkında çeşitli varsayımların ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

PEKİ GERÇEKTEN SOL ELİNİ KULLANAN İNSANLAR DAHA ZEKİ MİDİR? BİLİM BU DURUMU NASIL AÇIKLIYOR?

İtalya’da yaşları 6 ile 17 arasında değişen 2300’den fazla sağ ve sol elini kullanan öğrenci arasındaki matematiksel başarı farklılıklarına bakılmıştır. 2017 yılında Frontiers dergisinde yayımlanan bu çalışmaya göre, solak ve sağlak öğrenciler arasında kolay problemlerde büyük bir fark çıkmasa da zor problemlerde solak öğrencilerin sözlü ifadeyi işleme dökme konusunda daha başarılı olduğu görülmüştür. Bilim insanları, bu araştırmadan sonra sol eli kullanmakla matematiksel bir beceriye sahip olmanın arasındaki bağlantıyı araştırmaya devam etmişlerdir.
Psychobiology dergisindeki 43 çalışmadan yapılan 1995 meta-analiz, sol elini kullananların sağ elini kullananlardan önemli ölçüde daha büyük bir korpus kallozuma sahip olduğunu belirledi. Korpus kallozum (corpus callosum), beynin iki yarım küresini birbirine bağlayan sinir lifleri demeti olarak bilinmektedir.

Dahası, yapılan ileri çalışmalar sağ elini kullananların sol elini kullananlara nazaran hafif bir entelektüel üstünlüğü olduğunu göstermiştir. 2017 yılında Neuroscience and Behavioral Reviews dergisinde yayınlanan bir araştırma, 20.400’den fazla kişiden alınan verileri içeren diğer 18 çalışmayı gözden geçirmiştir. Bunun üzerine, sağ elini kullananlar ve karışık elini kullananlar arasında ortalama IQ puanlarında büyük bir farkın olmadığı gözlemlenmiştir. Sağ elini kullananların ortalama olarak sol elini kullananlardan ihmal bu önemli etkileri bulunan insanları ve çağdaş ikonlar haline gelen sayısız solakları daha da etkileyici bir hale getirmiştir. Fakat solakların, sağ elini kullananlara nazaran daha zeki olduğu fikrini genellemek çok doğru olmayacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.