Selçukya Sohbetlerinde Medyada Kadın Konuşuldu

Selçukya Kültür Sanat Derneği, geleneksel Perşembe Sohbetlerinde medyanın tanınmış simalarını ağırladı. Ünlü haber sunucusu, gazeteci, yazar Ebru Mut ve TV programlarının, sokak röportajlarının haber bültenlerinin sevilen yüzü Rümeysa Zügül,Selçukya Sohbetlerinde meslek deneyimlerini anlattı.

Selçukya Sohbetlerinde Medyada Kadın Konuşuldu

Selçukya Kültür Sanat Derneği, Selçukya Sohbetleri Koordinatörü Devriş Ahmet Şahin yapmış olduğu açılış konuşmasında “Bence kadın ülkesi başsız klmasın diye Pers saldırılarına karşı koyarak yiğitçe bir mücadele veren Tomris,Türk otağında Kağanla  milletine yan yana hizmet eden katun,orduları ile dünyaya hükmeden Cengiz'i dize getiren eşi Börte,Hz Peygambere ilk vahiy indiğinde ona  biat eden Hz Hatice,Milli Mücadelede  Nene Hatun,Kara Fatma'dır.” Kadın her daim emek verendir bağda,bahçede fabrikada evde hep çalışandır.Tüm emekçi kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu olsun dedi ve konuşmacıları  tanıtarak kürsüye davet etti.

Medyada kadın olmak konulu söyleşide, ekranların iki usta ismi, meslek seçimi hikayelerinden başlayarak, birçok önemli başlığı örnek temsil eden anıları ile birlikte dinleyicilere sundu. Medyada kadın olmak için önce aileleri ikna etmek gerektiğinden başlayıp, sonra yöneticileri işi yapabileceğine ikna etmek, daha sonra ise kadın olmanın avantaları, dezavantajları, duygusallığın işe yansımaması gerektiği, gibi birçok önemli başlığı değerlendirip, dinleyicilerin sorularına cevap verdiler.

 İlgi ile dinlenen sohbette Mut ve Zügül tüm zorluklarına karşı mesleklerinin en önemli dayanağı insanlara olan sevgi ile işlerine olan saygı olduğunu söylediler. Mesai sınır olmayan bir iş yaptıklarını vurgulayan konuşmacılar, Zümrüt Apartmanı Faciası, Ermenek Maden ocağı kazası, 15 Temmuz Darbe gecesi gibi önemli olaylarda medya görevlisi ama duyarlı bir insan ve kadın olarak yaşadıklarını içtenlikle paylaştılar. Bu ve benzeri zorluklara rağmen tüm yorgunluklarını ve üzüntülerini halkın ilgi ve sevgisini gördüklerinde unuttuklarını dile getiren ikili, dinleyicilerin sorularına da cevap vererek konuşmalarını tamamladı.

 Program sonunda kısa bir teşekkür konuşması yapan Selçukya Kültür Sanat Derneği Başkanı Av. Fatma Şeref Polat ise konuşmacıların özel TV kanallarının yayına başladığı yıllarda, erken yaşlarında ekranların ilk yüzlerinden olduğunu, bu anlamda mesleklerinin öncüleri, olarak anılacak iki önemli ismi, ağırladıklarını dile getirdi. Plaket takdimi ve hatıra fotoğrafı ile program sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.