Salon işletmecilerinden tepki: Günah keçisi biz olduk

Düğün salonlarında yapılacak etkinliklerin kısıtlandığı genelgenin yayımlanmasının ardından işletmeciler karara tepki gösterdiler. Virüsün yayılmasında tek sebebin kendileri gibi gösterildiğine dikkat çeken işletmeciler, “Günah keçisi biz olduk” yorumunda bulundular.

Salon işletmecilerinden tepki: Günah keçisi biz olduk

İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz gün yayımladığı genelgesinde aralarında Konya’nın da bulunduğu 14 ilde sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere müsaade edilmeyeceğini bildirdi. Genelgede sadece düğün ve nikah yapılabileceği belirtilirken bu etkinliklerin de 1 saat içinde kısıtlı katılımla tamamlanması yer aldı. Genelgenin yayımlanmasının ardından Konya’da da düğün salonu işletme esnaflarından sorumlu Konya Kahveciler, Çay Ocakları ve Büfeciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Adil, Bizim Ora Düğün Salonu İşletme Sahibi İsmail Hepokur ve Mavera Düğün Salonu İşletmecisi Kazım İnal, işletme sahipleri için durumun içinden çıkılmaz bir hal aldığını belirttiler.

salon-isletmecilerinden-tepki-gunah-kecisi-biz-olduk.jpg

ADİL: İŞLETME SAHİPLERİNE HİBE DESTEĞİ İSTİYORUZ

Konya Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Adil, yeni genelgenin yayınlanmasıyla birlikte düğün salonu işletmecilerinin yeniden zor bir döneme girdiklerini belirtti. Kovid-19 salgınından en çok etkilenen esnaf grubunun düğün salonu, kafe ve kıraathane esnafı olduğunu belirten Başkan Adil, “Konya’da vakaların artmasının ardından bazı kısıtlamalar yeniden uygulanmaya başlandı. Konya’daki tüm işletmeler gerekli tedbirlerini aldı. Yeni genelgeyle birlikte kısıtlamalar daha çok artacağı için zaten iptal edilen rezervasyonlar daha da çoğalmaya başladı. Bunun için birçok işletme sahibinin ayakta duracak gücü kalmadı. Düğün salonları, kafe, kantinci ve kıraathane esnafımıza ötelemeli ve geri ödemeli olmayan hibe desteği istiyoruz. 2020 sezonu bu esnaf gruplarımız için çok kötü geçti. Birçok esnafımız evine günlerce ekmek götüremedi. Esnaflarımızın ayakta kalması ve durumun daha kötüye gitmemesi için kira ve hibe desteğini hükümetimizden istiyoruz. Bunun için gerekli girişimleri başlattık” diye konuştu.

salon-isletmecilerinden-tepki-gunah-kecisi-biz-olduk-001.jpg

İNAL: DÜĞÜN SALONLARI GÜNAH KEÇİSİ İLAN EDİLİYOR

Mavera Düğün Salonu İşletmecisi Kazım İnal, sokaklarda yapılan düğünlerin sonuçlarının tedbirleri alınmış düğün salonlarında yapılan düğünlerle karıştırılmaması gerektiğini söyledi. 2020 yılına çok sıkıntılı başladıklarını belirten İnal, “Devletimizin vermiş olduğu genelgeye uygun bir şekilde program yapıyorduk. Programlar denetlenerek sağlıklı bir süreç geçiriyorduk. Yeni alınan kararla ‘Siz kendi kendinizi kapatın” der gibi bir durum oldu.  Düğün sektörü olarak bizler de böyle bir hizmete cevap veremeyiz. Programlarımızın yüzde 70’i iptal olmuş durumda. Konya’da daha öncelikle tedbir alınması gereken yerler var. Kafeler, restoranlar, parklar, AVM’ler piknik alanları tıklım tıklım doluyken ne hikmetse düğün salonları günah keçisi ilan ediliyor. Bunun yanı sıra insanlar salonlarda kontrollü düğün yapmayıp ev önlerinde ve sokaklarda istedikleri gibi düğünlerini kontrolsüz şekilde yapıyorlar. Ne yazık ki bunların faturası bizlere çıkıyor. Yetkililerimiz en sıkı tedbiri düğün salonları için almaya tercih etti. Bizim için her zaman insan sağlığı ön plandadır ve karara saygı duyuyoruz” diye konuştu. Devlet tarafından düğün salonu işletmecilerine önemli bir destek verilmediğini söyleyen İnal, “Bu süreç sonunda birçok işletme kapanacaktır. Tüm bu durumlara rağmen, bizler Konya Vali yardımcılarına durumu anlattık. Bizlerin sorunlarını oldukça maruz gördüler, fakat son genelge ile Valiliğin de yapacağı bir durum yok. İnşallah kısa zaman içinde Konya’daki vaka sayıları düşer ve Sayın Valimiz inisiyatif kullanarak kontrollü şekilde salonları açmasını umuyoruz. Yetkililerimizden destek bekliyoruz” dedi. 

salon-isletmecilerinden-tepki-gunah-kecisi-biz-olduk-002.jpg

HEPOKUR: İŞLETMELERİN SIKINTILARI DAHA DA BÜYÜYECEK

Bizim Ora Kır Düğün Salonu İşletmecisi İsmail Hepokur, sağlığın her şeyden önemli olduğunun altını çizerek, Kovid-19 sürecinde bu durumu son derece kontrollü olarak geçirdiklerini söyledi. Düğün salonlarının günde birkaç kez denetlendiğini ve salonlarda kurallara sıkı sıkıya uyulduğunu da hatırlatan Hepokur, “Düğün salonları için daha önce yayımlanan genelgelerden dolayı birçok rezervasyon iptal olmuştu. İptal eden düğün sahiplerinin düğünlerini ev önlerinde kontrolsüz şekilde yaptığı defalarca basına yansıdı. Bunun yanında birçok alanda sosyal mesafe kuralları ihlal edildi ve vaka sayılarında artışlar meydana geldi. Tüm bunların sonucunda düğün salonları günah keçisi ilan edildi.  Vatandaşlarımızın her alanda kendi sağlıklarına dikkat etmeleri gerekiyor. Her daim kurallara uyan ve denetimleri yapılan düğün salonları için alınan bu kararla işletmelerin ekonomik sıkıntıları büyüyecek. Bu maddeye göre kimse düğününü yapmaz ve bizlere “kapatın” mesajı veriliyor. Sonuç olarak birçok işyeri bu genelden dolayı işyerini kapatmak zorunda kalacak. Zaten sezonluk olarak işleyen salonlarımız yeni sezon için bazı harcamalar yapmıştı. Şimdiki durumda bu harcamalar da kazanılmayacak ve zararın boyutu büyüyecek. Devletimizin salon işletmelerine ciddi şekilde yardım ve destek yapmasını bekliyoruz. Aslında en önemli maddelerden birisi de iptalini gerçekleştirdiğimiz tüm kına ve nişan sahipleri organizasyonlarını evlerinde yapacaklarını belirttiler. Evlerinde 30 metrekare alanda havasız ve kontrolsüz yapacakları bu kınalar hastalığı daha fazla artmasına etken olacaktır” diye konuştu.

14 İLE YENİ GENELGELER GÖNDERİLDİ

İçişleri Bakanlığı, Adana, Ağrı, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat'ta sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere müsaade edilmeyeceğini bildirdi. Kovid-19 tedbirleri kapsamında yayımlanan genelgenin devamında, söz konusu 14 ilde yapılacak düğün ve nikahlar, en fazla 1 saat içinde tamamlanacak. Belirlenen illerde düğün salonlarında dans ve oyuna izin verilmeyecek, sandalye ve koltuk düzeni dans ve oyun alanlarını kapatacak şekilde oluşturulacak.  Bu illerde, gelin ile damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah merasimlerine katılması yasaklanacak. Söz konusu 14 ilde her nikah merasiminde en az bir kamu görevlisi bulunacak ve denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek. Ülke genelinde ise kamu kurum ve kuruluşlarında yemekhane hizmeti ve paketli su servisi hariç her türlü yiyecek içecek ikramı geçici süreyle durdurulacak. Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum