‘Sağlıklı yarınlar için gıda güvenliğine önem verelim’

Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hulusi Ada, 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ada, “Dünya ölçeğinde ve ülkemizde yaşanan Covid-19 salgını, yeterli ve güvenilir gıdanın gerekliliğini ve önemini bir kez daha göstermiştir” dedi

‘Sağlıklı yarınlar için gıda güvenliğine önem verelim’

Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hulusi Ada, gıda güvenliği olmadan, gıda güvencesinden söz etmenin  mümkün olmadığını söyledi.  Başkan Hulusi Ada, “Bilindiği gibi her yıl 16 Ekim “Dünya Gıda Günü” olarak kutlanmaktayken, temel bir insan hakkı olarak kabul edilen güvenilir gıdaya erişim hakkına dikkat çekmek ve toplumlarda tartışılarak konuya duyarlılığın arttırılmasını sağlamak üzere BM Genel Kurulunda Aralık 2018`de alınan kararla 7 Haziran, “Dünya Gıda Güvenliği Günü” olarak belirlenmiştir. Gıda güvencesi, bütün insanların sağlıklı bir yaşam için gerekli olan beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla yeterli, sağlıklı, güvenilir ve besleyici gıdaya fiziksel ve ekonomik bakımdan sürekli erişebilmeleri durumudur. Gıda güvenliği ise erişilen gıdanın fiziksel, kimyasal ve biyolojik açıdan insan sağlığını riske atmaması için alınan önlemleri ifade etmektedir. Çok açıktır ki gıda güvenliği olmadan, gıda güvencesinden söz etmek mümkün değildir” açıklamasında bulundu.

saglikli-yarinlar-icin-gidaguvenligine-onem-verelim.jpg

“YILDA 600 BİN KİŞİ GIDA KAYNAKLI HASTALIKLARDAN YAŞAMINI YİTİRİYOR”

İnsanlığın tarihsel süreci içerisinde, gıdaların işlenmesi ve bozulmalara karşı korunmasına her dönemde ihtiyaç duyulduğunu bildiren Başkan Hulusi Ada,  dünya üzerinde kimi kaynaklara göre 400 bin, kimi kaynaklara göre ise 600 bin kişinin her yıl gıda kaynaklı hastalıklardan yaşamını yitirdiğini söyledi.  Gıda üretiminden tüketimine kadarki süreçte gıda biliminin ışığında gıda güvenliği ilkelerinin uygulanmasının ne ölçüde gerekli olduğunun altını çizen Ada,  yılın farklı mevsimlerinde yetişen gıda ürünlerinden daha geniş bir zaman diliminde yararlanma ve gerekse farklı bölgelerde yetişen ürünlerin diğer bölgelerde yaşayanlarca edinilebilme isteği ve ihtiyacının her zaman söz konusu olduğuna değindi.  Ada, “Bu yöntemlerin bilimsel ve teknolojik temelde uygulanma alanı bulması ise gıda güvenliğinin sağlanmasında önemli olanaklar sunmuş, gıda kaynaklı sağlık problemlerinin ve diğer yandan gıda israfının azalmasını beraberinde getirmiştir” diye konuştu.

saglikli-yarinlar-icin-gidaguvenligine-onem-verelim-001.jpg

“ YANILTICI GIDA HABERLERİ SORUNLU BİR YAKLAŞIM”

Başkan Hulusi Ada, günümüzde özellikle ana akım medya olmak üzere görsel ve işitsel iletişim olanaklarını kullanarak gıda ile ilgili spekülatif, doğrudan uzak, yanıltıcı haberlerle, insanları gıda bilimine aykırı üretilen, hijyen ve sanitasyondan uzak ürünlerin tüketilmesine davet etmenin her şeyden önce bilimsel gerçekliklere sorunlu bir yaklaşımı ifade ettiğini vurguladı. Ada, “Geleneksel deneyimlerle gıda bilimindeki gelişmelerin buluşturulması sonucunda doğru üretim modellerinin tesisi ve bunun sonucunda güvenilir gıdaya erişimin mümkün olabileceğini hatırlatarak gerek sektörde ve gerekse resmi kontrol mekanizması içerisinde çalışan gıda mühendislerinin gıda güvenliğinin vazgeçilmez bir parçası olduğu göz ardı edilmemeli, gıda mühendislerinin tüm süreçte, yeterli sayıda ve etkin biçimde yer alması sağlanmalıdır” tavsiyesinde bulundu.

saglikli-yarinlar-icin-gidaguvenligine-onem-verelim-002.jpg

“GIDA GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI İÇİN BİR ARAYA GELİNMELİ”

“Birleşmiş Milletler tarafından 2021 yılının teması olarak belirlenen “Sağlıklı Yarınlar İçin Şimdi Gıda Güvenliği” konunun önemini gözler önüne sermektedir” açıklamasında bulunan Ada, gıda ile ilgili başta resmi otorite olmak üzere kamunun ilgili diğer kurum ve kuruluşları ile meslek örgütleri, üniversiteler, sektör temsilcileri, üretici birlik ve sivil toplum kuruluşlarıyla gıda güvenliğinin sağlanması için bir araya gelmenin gerekliliğini vurgulayarak bu konuda kaybedilecek zaman olmadığına değindi. Başkan Ada, “TMMOB Gıda Mühendisleri Odası olarak toplumsal sorumluluğumuz gereği başta Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere konunun bütün paydaşları ile işbirliği yapmaya ve sorunların çözümüne dair üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazır olduğumuzu bir kere daha ifade ediyoruz” ifadelerine yer verdi. Ab haber merkezi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.