Rusya tahıl planı için Türkiye ile anlaşıldığını açıkladı ayrıntılar belli oldu...

Rusya yoksul Afrika ülkelerine, Rus tahılının Katar'ın mali desteğiyle Türkiye üzerinden taşınması planına Türkiye'nin ilkesel olarak onay verdiğini açıkladı. Rusya'nın, 1 milyon ton tahılın indirimli fiyat üzerinden Türkiye'ye gönderilmesini hedefleniyor

Rusya tahıl planı için Türkiye ile anlaşıldığını açıkladı ayrıntılar belli oldu...
Yayınlanma:

Rusya'nın Karadeniz Tahıl Koridoru anlaşmasını Temmuz ayında askıya alması sonrasında gündeme getirdiği planla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da olumlu görüş bildirmiş, ancak Türkiye önceliğin Karadeniz Tahıl Koridoru anlaşmasının yeniden hayata geçirilmesi olduğu mesajını vermişti.


TAHIL AVRUPA ÜLKELERİNE GİDİYORDU

Rusya, geçen yıl Temmuz ayında Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda hayata geçirilen anlaşmayı, kendi tahıl ve gübre ihracatı önündeki Batı yaptırımlarından kaynaklı engelleri gerekçe göstererek askıya almıştı. Moskova, anlaşma kapsamında ihraç edilen Ukrayna tahılının önemli bölümünün gelişmiş ülkelere ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerine gittiğini belirterek, yoksul Afrika ülkelerine ücretsiz ya da indirimli fiyatlardan kendi tahılını sevk etmeyi planladığını açıklamıştı.


TÜRKİYE'DE ÖĞÜTÜLÜP AFRİKA'YA GÖNDERİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın Afrika ülkelerine 1 milyon ton tahıl gönderme planıyla ilgili olarak da, "Sayın Putin, 'Biz fakir ülkelere bu 1 milyon ton tahılı göndermeye varız, bunun bütün lojistik çalışmalarını da yaptık, bu lojistik çalışmalarıyla bu adımı atmaya hazırız' dediler. Biz de kendilerine 'Burada üzerimize ne görev düşüyorsa Türkiye olarak biz de buna varız ve sizden gelecek tahılları biz fabrikasyon olarak değirmenlerimizde öğüterek un şeklinde fakir Afrika ülkelerine gönderebiliriz' dedik ve bu konularda da mutabık olduk" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.