Konya'da dev kurultay!

Konya önemli bir kurultaya ev sahipliği yapıyor.

Konya'da dev kurultay!

Uluslararası Hukukçular Birliği, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde 'Evrensel Adalet Çağrısı' temalı İslam Dünyası Hukuk Kurultayı düzenledi. Bayır Diamond Otel'de düzenlenen programa AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Uluslararası Hukukçular Birliği Genel Sekreteri Necati Ceylan, İstanbul 2 Nolu Barosu Başkanı Yasin Şamlı, Ankara 2 Nolu Barosu Başkanı Eyüphan Korkmaz, Filistin Adalet Bakan Yardımcısı Abdalnasser M. Matar, Bangsamoro Barmm Milletvekili Anna Tarhata S. Basman katıldı.

"BİZİM İÇİN DEĞERLİ"

Programın açılış konuşmasını yapan Konya Valisi Vahdettin Özkan, programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Özkan, "İnsanı odağına alan tüm faaliyetler bizim için değerlidir. Netice olarak bu kurultay insan hakları ihlallerini gideren bir çalışma olacaktır" dedi.

"BM VE AVRUPA SESSİZ"

Uluslararası Hukukçular Birliği Genel Sekreteri Necati Ceylan ise, "Birçok İslam ülkesi işgal altında. Hak ihlalleri devam ediyor. Avrupa, uluslararası hukuka duvar çekiyor. Birleşmiş Milletler hak işgallerini seyrediyor. Bu evrensel adalet problemini doğuruyor" diye konuştu.

"ONLARA SAHİP ÇIKILMALI"

İstanbul 2 Nolu Barosu Başkanı Yasin Şamlı konuşmasında, "Maalesef devletler hukuku ihlal etmektedir. Bunun sonucunda milyonlarca insan hayatını kaybetmiş, mülteci durumuna düşmüştür. Mültecilere çifte standart uygulanmıştır. Onlara sahip çıkılması gerekmektedir. Kendilerini gelişmiş olarak addeden ülkeler mültecilere sahip çıkmalıdır" ifadelerine yer verdi.

"HAKTAN VE ADALETTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ"

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "Kurultayın yeni bir başlangıca vesile olmasını diliyorum. Adaletin olmadığı yerde kaos vardır. Biz adalet mülkün esasıdır anlayışıyla hareket eden bir medeniyetten geliyoruz. Biz haktan ve adaletten vazgeçmeyeceğiz. Mazlumların sesi olmaya devam edeceğiz. Gelecek nesillere de bu şuuru aktaracağız. Türlü zulme kulak tıkanan bir dönemde Cumhurbaşkanımız dünyanın 5'ten büyük olduğunu dile getirmektedir. Mazlum ve mağdurlara yardımcı olma noktasında Konya önde gelen bir şehir. Kurultayın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

"BÖYLE BİR CUMHURBAŞKANINA SAHİP OLDUĞUMUZ İÇİN ŞÜKREDİYORUM"

Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, "Toplantının düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Konya ilmin merkezidir. Bu tür organizasyonlar Konya'ya yakışıyor. Dünyada insandan daha kutsal bir varlık yok. Tüm kurullar, kurallar insanı korumak içindir. Dünyada bugün birçok kurum, kuruluş ve sözleşme var. Gelinen noktada dünyanın birçok yerinde insan hukuku korunamamaktadır. Gözümüzün önünde insanlar ölüyor, kadınlara tecavüz ediliyor. Maalesef şu an uluslararası hiçbir mekanizma bunu önleyemiyor. Cumhurbaşkanımız var olan bu sisteme 'Daha iyi bir dünya mümkündür', 'Dünya 5'ten büyüktür' diyerek karşı çıktı. Biz tüm dünya için adalet istiyoruz. Mazlumların yanında olan ilk ülke her zaman Türkiye olmuştur. Böyle bir Cumhurbaşkanına sahip olduğumuz için şükrediyorum" dedi.

"KUNDAKÇIDAN İTFAİYECİ OLMAZ"

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, "Çağrımız dünyadan adalet dilenme çağrısı değildir. Kundakçıdan itfaiyeci olmaz. Zulüm kim tarafından yapılırsa yapılsın karşı durmak zorundayız. Adaletin olmadığı yerde güç zorbalıktır. Evrensel adalet tesis edilemiyor. Yeni bir dünya düzeni kurgulamak zorundayız. Şanlı tarih söylemiyle bir yere varamayız. Dünyayı aydınlatmalıyız. Batının ayrımcılığı insanlık adına ayıptır. Müslümanların da batıya gitmeye çalışırken Akdeniz'de can vermelerinin ayıbı bize yeter. Bilimi öne çıkarıp geliştirmeliyiz" dedi.

"BU ÇAĞRININ YOLU GÖZLENİYOR"

AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan ise, "Küresel anlamda adalet çağrısına ihtiyaç var. Bu hepimizin malumu. Faiz, silah ve petrol üzerinden emperyalist zulüm anlayışı var. Ağır ve acı bedeller ödendi. Milyonlar canından ve evlerinden oldu. Öyle bir sistem kuruldu ki; bir damla kan bir damla petrolden daha değersiz oldu. Artık bu sürdürülebilir olmaktan çıktı. Emperyalist hedefler bu kez Ukrayna'da uygulanıyor. Bu düzen böyle devam edecek mi? Hayır. Küresel adalet çağrısına katılan bu kutlu topluluk yeni bir adalet anlayışını hayata geçirecektir. Buna inanıyoruz. Bu çağrının yolu gözleniyor" dedi.

"BU ÇAĞRI DAHA GÜÇLÜ YAPILMALI"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta şunları söyledi: "Evrensel adalet çağrısının Konya'dan ve Türkiye'den yapılması gurur ve mutluluk verici. İnsanı insan olarak görmeyen, ayıran vahşi bir sistemle mücadele ediyoruz. Dünyada bu yüzyıla yakışmayan bir tablo var. Batının kurduğu sistemin ne kadar çaresiz kaldığını görüyoruz. Artık İslam dünyasından daha cesur insan hakları örgütlerinin birleşerek, söz sahibi olmasını istiyoruz. Batının yerine getirmediği sorumlulukları yerine getirmemiz ve adalet çağrısını daha güçlü yapmamız gerekiyor. Batıya hesap sorduğumuz kadar bizler çaba ve gayret içerisinde olmalıyız. Evrensel adaleti tesis etmek için çalışmalıyız, Avrupa bize bunu altın tepside sunmayacak."

 

Yurt içinden ve yurt dışından katılımcıların olduğu kurultay 22 Mayıs tarihinde kadar sürecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler