Konya bölgesi pik döneminde

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Covid-19 Günlük Durum raporunda Konya’nın yer aldığı Batı Anadolu Bölgesi, Kurban Bayramı sonrasında vaka sayılarının en yüksek olduğu bölge oldu. Rapor incelendiğinde Bölgenin Ağustos ayında yeniden pik yapmaya başladığı görüldü

Konya bölgesi pik döneminde

Koronavirüsle mücadele kapsamında yaşanan Yeni Normal Dönem’de Ağustos ayında gelen vaka sayılarındaki artış, toplumu endişelendirirken artışın yüksek olduğu Konya’da ise vatandaşların sosyal mesafe kurallarına uymaması umursamazlık olarak yorumlanıyor. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından koronavirüs vaka sayılarının detaylarıyla paylaşıldığı Covid-19 Günlük Durum raporunda Konya’nın içinde olduğu Batı Anadolu Bölgesinde vaka sayıları yeniden artış gösterdi. Yeni normal dönemde Haziran ayının sonlarında yeni pik sayısına ulaşan Batı Anadolu Bölgesinde, Kurban Bayramı sonrasında yeniden vaka sayıları artarak ikinci defa pik yaptı. Raporda yayınlanan son duruma göre Konya, Ankara ve Karaman’ın olduğu Batı Anadolu Bölümünde yeni vaka sayısı 226 ile birinci olurken bir önceki güne göre artış 16 olarak tespit edildi. 226 olan vaka sayısı 12 bölge içindeki en yüksek rakam olurken, ikinci sırada 205 ile Şanlıurfa ve Diyarbakır gibi illerin olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu. Raporda, İstanbul ise 199 vaka sayısı ile üçüncü sırada yer aldı. 

KONYA BÖLGESİ VAKALARDA PİK YAPTI

Covid-19 Günlük Durum raporlarının geçmiş tarihli verileri incelendiğinde Konya’nın bulunduğu Batı Anadolu ve Şanlıurfa’nın bulunduğu Güneydoğu Anadolu Bölgeleri vaka sayılarında adeta birbirleriyle yarıştı. 29 Haziran’da Konya bölgesi 228 yeni vaka ile üçüncü olmuştu. Konya bölgesi Temmuz ayının başlarında yükselişe geçti. Rapora göre 3 Temmuz’da Batı Anadolu Bölgesinde yeni vaka sayısı 229 olarak üçüncü sırada yer aldı.  Devam eden günlerde vaka sayılarında kısmi düşüş yaşansa da Kurban Bayramı sonrası bu bölgede vaka sayıları tüm bölgeleri geride bırakmaya başladı. 5 Ağustos tarihli rapor incelendiğinde 237 vaka ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi birinci olurken ikinci sırayı ise 210 ile Batı Anadolu Bölgesi aldı. 4 Ağustos raporuna göre birinci sırayı 253 vaka ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi alırken ikinci sırada 193 ile Batı Anadolu Bölgesi oldu. 3 Ağustos’ta 261 ile Güneydoğu Anadolu birinci, 184 ile Batı Anadolu ikinci olarak kayıtlara geçti.  28 Temmuz tarihinde ise 244 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi yine birinci olurken Batı Anadolu Bölgesi 152 üçüncü sırada yer aldı.  Tüm bu sayılar incelendiğinde Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Temmuz ayının sonlarında pik seviyesine ulaştığı, Batı Anadolu Bölgesinin ise Ağustos ayında pik seviyelerine geldiği görüldü.

HASTANEYE YATIŞLARDA KONYA BÖLGESİ BİRİNCİ SIRADA

Covid-19 Günlük Durum raporunda hastaneye yatış ve taburcu sayıları da yer aldı. Bu sayılarda da Konya’nın içinde olduğu Batı Anadolu Bölgesi birinci sırada yer aldı. Batı Anadolu Bölgesinde yeni hastane yatış sayısı 123 olurken taburcu sayısı ise 78 olarak kaydedildi. Hastaneye yatışlarda en yüksek ikinci sırayı ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi aldı. Bu bölgedeki taburcu sayısı ise 126 olarak en yüksek taburcu sayısına ulaştı.

KONYA, TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNE OTURMUŞTU

Geçtiğimiz hafta Konya Şehir Hastanesi hasta kabulü programında konuşan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, Konya’daki vaka artışlarının yüksek olduğunu hatırlatarak, “Vatandaşlarımızın dikkat etmesi gerekiyor. Vaka artışları bu hızla devam ederse bir tane daha şehir hastanesi yapılsa yetmeyecektir. Konya’da vaka sayıları yüksek fakat hastane yatışlarında bir sıkıntı yaşamıyoruz” demişti. Daha sonra İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Konya’daki vaka artışlarıyla ilgili yazılı açıklama yaparak, vaka sayılarının gizlendiğini ve hastanelerin dolduğunu iddia etmişti. Gelişen süreç içerisinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Konya’daki iddialara cevap niteliğinde sosyal medyadan, “Konya: Servis yatağı doluluk oranımız yüzde 48, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde76, ventilatör doluluk oranımız yüzde 42. Yüzde 100 doluluk iddiaları, yüzde 100’e varan bir kasıt taşımaktadır. Hastalığı önemsiz gösterenlerle hastaneleri çaresiz gösterenlerin iddialarını dikkate almayın” açıklaması yapmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum