JMO Konya’dan açıklama: Destekleme modeli değişmeli

Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Şükrü Arslan, “Çiftçinin geçimini bir şekilde sağlaması gerektiği bilinç ile su tüketimi konusunda ürün deseni ve destekleme modelinin değişmesi gerekiyor” dedi

JMO Konya’dan açıklama: Destekleme modeli değişmeli

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Konya Şube Başkanı Şükrü Arslan, Devlet Su İşleri (DSİ) IV. Bölge Müdürü Mehmet Ekinci’yi makamında ziyaret etti. Bölgedeki sorunların konuşulduğu ziyarette, suyun mevcut durumu ve geleceği ile alakalı karşılıklı istişarelerde bulunuldu. Ziyarete JMO Konya Şube Genel Sekreteri Şükrü Yavuz Pınarkara ile yönetim kurulu üyelerinden Derya Cantekinler, Buğra Sucu ve Harun Adalı eşlik etti.

“BU MODEL DEĞİŞMELİ”

Önümüzdeki döneme ilişkin olarak Konya Kapalı Havzasının mevcut su durumu ve bu emanetin gelecek dönemlere nasıl aktarılacağı konusundaki çalışmaların işbirliği içerisinde yürütülebilmesi adına gerekli tüm gayreti göstereceklerini ifade eden JMO Konya Şube Başkanı Şükrü Arslan; “v. Bu konuda da çiftçi davranışlarının 10-15 yıllık periyotta ancak değiştirilebildiği biliyoruz, mevcut su kaynaklarımızı gelecek nesillere güvenli bir şekilde aktarılabilmesi için bugünden harekete geçilerek gerekli yaptırımların hayata geçirilmesi gerekmektedir. Yerel kalkınma odağında Konya Kapalı Havzasının temel sorunu haline gelmiş yeraltı suyu için DSİ öncülüğünde yürütülecek tüm çalışmalara JMO olarak elimizden gelen katkıyı sunmak için her zaman yanınızdayız” dedi.

“SU MİRAS DEĞİL, EMANET”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren DSİ 4. Bölge Müdürü Mehmet Ekinci; “Su, bize dedelerimizden kalan bir miras değil, torunlarımıza bırakacağımız bir emanettir bilinciyle devam eden projelerimizi bir an evvel tamamlayarak faydaya dönüştürmeye, yeni projeler üretmeye, topraklara can suyu olarak çiftçimizin ve üreticimizin ekonomik refah seviyesini artırmak en büyük hedefimizdir. Bölgeye havza dışından su getirme konusunda da çok yakın zamanda basından duyacağınız, bizzat takip ettiğim çalışmayı kamuoyu ile paylaşacağız” diye konuştu. Konya Kapalı Havzasına katkıyı sunmak amacıyla, STK’ların desteğine vurgu yapan Ekinci, karşılıklı işbirliğine her zaman hazır olduğunu belirterek, JMO Konya Şube Başkanı Şükrü Arslan’a yeni görev ve çalışmalarında başarılar diledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.