Eğitim-Bir-Sen Konya Üniversite Şubesi Ilgın’da kampa girdi

Eğitimciler Birliği Sendikası Üniversite Şubesi Ilgın’da kampa girdi. Geleceğin Sendika Liderleri Projesi ile sendika yöneticilerinin yetiştirilmesinde Türkiye’ye yeni bir model ortaya koyan Eğitim-Bir-Sen Konya Üniversite Şubesi’nin Ilgın Eğitim Kampına Genel Başkan Vekili Latif Selvi’nin de katılımı ile gerçekleştirildi. 2 gün süren eğitim kampına Şube Yöneticileri ile Sendikanın İş Yeri Temsilcileri katıldı.

Eğitim-Bir-Sen Konya Üniversite Şubesi Ilgın’da kampa girdi

Teşkilat Başkanı Veli Eraslan’ın Kuranı Kerim tilaveti ile başlayan Eğitim Programında açılış konuşmasında Şube Başkanı Şenol Metin, Eğitim-Bir-Sen’in taşıdığı misyonun, kimliğinin batılı formda bir sendikal formun çok üzerinde bir sorumluluk yüklediğine dikkat çekti. ‘Eğitim-Bir-Sen, sadece bir sendika değildir.’ Mottosunda yüklenilen bu sorumluluğu vurguladı. Ardından Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, 3600 olarak kodlanmış çalışmaya dair bilgiler verdi. Konuşmasında;

‘Hem Toplu Sözleşme sürecinde hem de 16 Martta gerçekleştirilen çalışmada 3 esası stratejimizin temeli olarak belirledik.

İlki kendi içinde bütünlüğü kalmayan, hiyerarşisi ve adaleti bozulmuş ek gösterge sistemi gözden geçirilmelidir.

İkincisi herkesin az veya çok bir ek gösterge alması ve emekli ile çalışan arasındaki maaş adaletsizliğinin giderilmelidir.

Üçüncüsü ise bu çalışmanın 1-2 ay gibi en kısa sürede sonuçlandırılarak kamuoyundaki stres sonlandırılmalıdır. Hükümetin yapıcı yaklaşımı görülüyor.’ Dedi.

50D statüsünde görev yapan Araştırma görevlilerinin sorunlarına da değinen Latif Selvi;

‘Türkiye’nin milyon liralara yakın yatırım yaptığı, en verimli oldukları dönemde 30-35 yaşındaki bir bilim insanının doktorasını bitirdiği gün işsizliğe mahkum edilmesi kabul edilemez. Biz sözleşmeli statüyü sonlandırmak kadroya geçirmek için mücadele ederken, araştırma görevlilerinin 2 farklı statüde, iş güvencesinden yoksun biçimde istihdamı sendikamızın genel politikaları ile çelişmektedir.’ dedi.

Konuşmasının son bölümünde 1982 model Yükseköğretim Kanunun Türkiye’yi 2023 vizyonuna taşıyamayacağını söyleyerek topyekun bir üniversite reformunun zorunluluk olduğunu vurguladı.

Teşkilat Eğitiminin öğleden sonraki oturumunda Şube Başkanı Şenol Metin, Eğitim-Bir-Sen’in 30 yıllık tarihini siyasi tarih perspektifinden sundu. Yakın siyasi tarihin 28 Şubat gibi, 2007 Cumhuriyet Mitingleri gibi, 2013 Gezi Kalkışması gibi, 15 Temmuz gibi kırılma noktalarında memur sendikaları başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının doğru bir tavır sergileyemediğini ifade etti.

Başkan Metin, sadece Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen’in tarihin testinden geçtiği tespitinde bulundu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Memur-Sen darbecilere meydanları dar eden büyük bir ailedir.’ Sözü ile bu tespiti taçlandırdığını vurguladı.  

Konuşmasının son bölümünde üye sayıları hakkında da bilgi veren Başkan Metin, Konya üniversitelerinin açık ara yetkili sendikası olduklarını, bunun büyük bir sorumluluk yüklediğini, üniversite sendikacılığın bütün tarihsel defosuna rağmen Konya üniversitelerinde  bütün sendikaların toplamının 2 katına yakın bir üye sayısına sahibiz. Sorunlarının müştekisi olmanın konformizmini reddederek çözümün öznesi olmayı yeğleyen Eğitim-Bir-Sen Konya  Üniversite Şubesi, sendikal mücadelenin  en müstesna örneklerini sergilemektedir. Promosyonlardan disiplin kurullarına, servis sorunlarından üniversite akademik/idari personel arasındaki ayrımcılığın sonlandırılmasına kadar uzanan bir başarı hikayesinin kahramanı teşkilatıma minnettarım.’ Diyerek konuşmasını nihayetlendirdi.  

Katılımcılara hediye ve sertifika takdimi ile program sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler