Çanakkale Zaferi, Türk tarihinin emsalsiz destanıdır

Türk Eğitim-Sen Konya 1 No'lu Şube tarafından Çanakkale Deniz Zaferimizin 107. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen Çanakkale Ruhu” adlı konferans Esnaf Sanatkârlar odası Konferans salonunda yapıldı.

Çanakkale Zaferi, Türk tarihinin emsalsiz destanıdır

Konya Esnaf Sanatkârlar Odası Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen ve çok sayıda dinleyicinin takip ettiği konferanstan önce bir konuşma yapan Türk Eğitim-Sen Konya 1 nolu Şube Başkanı Ali Köç Çanakkale Savaşlarının Türk ve Dünya tarihi bakımından önemine kısaca değindi. Katılımlarından dolayı protokol üyelerine ve katılımcılara teşekkür ederek sözlerini tamamladı

MHP Konya İl başkan Vekili Veli Yılmaz ve MHP Genel Merkez (MYK) Üyesi Güzide Çipan yaptıkları protokol konuşmalarında Çanakkale Zaferinin 107. Yılını dolu dolu ve çeşitli etkinliklerle kutladıklarını, Dünya var olduğu süre içerisinde Türk yurdu içerisinde yer alan Çanakkale’nin geçilmeyeceğini vurguladılar. Çanakkale kınalı kuzuların destanı, arkası ve sahibi Allah olan bir milletin can ve cesaret divanıdır. “dediler

Konferansa konuşmacı olarak katılan Emekli Öğretmen Sezai Kılıçarslan “. Milletimizin tarih boyunca kazandığı en parlak zaferlerden biri olan Çanakkale Zaferi’nin 107. Yıl dönümünü kutlamanın haklı gururu ve heyecanı içerisindeyiz. Vatanı ve istiklali için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan Türk milleti, tarih boyunca gurur kaynağımız olan büyük zaferlere imza atmış, canı pahasına verdiği mücadelelerle başka milletlere de emsal olmuştur.

Diğer konuşmacı Dr. Zafer Yıldırım ise “ Türk milleti yalnızca vatan savunmakla, yalnızca varlığını muhafazayla yetinmemiş, emperyalizme hala çınlayan ve izleri çıkmayan ağır bir şamar indirmiştir.

Çanakkale henüz bıyığı yeni terleyen 15’indeki kahramanların diyarı, sırtına 215 okkalık mermiyi alıp adeta istiklali kaldıran Seyit Ali Onbaşıların didarıdır.  Derin sulara döşediği mayınlarla; batmaz, yenilmez, yıkılmaz denilen düşman gemilerini denizin dibine yollayan Tophaneli Yüzbaşı Hakkı’nın adıdır Çanakkale. Elbette Çanakkale için ne söylense yetersiz, nasıl bir yorum yapılsa eksik kalacaktır. Gelibolu Yarımadası’nda Ertuğrul Koyu’na çıkarma yapan binlerce sömürgeci askerin 67 neferiyle nefesini kesip sahilde rezil eden Ezineli Yahya Çavuş’un anısıdır Çanakkale. Dönmeyi düşünmeyen, teslimi düşlemeyen, sancağı düşürmeyen 57. Alay’ın fazilet ve fedakârlık anıtıdır Çanakkale.”dedi.

Konuşmaların ardından Türk Eğitim Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Ali Köç ve MHP İl Başkan Vekili Veli Yılmaz, konuşmaçı olarak katılan Emekli Öğretmen Sezai Kılıçarslan ve Dr. Zafer yıldırım&a günün anısına birer plaket takdim ettiler.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.