Başkan Özselek'ten 'kira geliri beyannamesi" açıklaması

Konya SMMM Odası Başkanı Seyit Faruk Özselek, 2018 yılında elde edilen ve 2019 Mart döneminde beyan edilecek konut ile iş yeri kira gelirlerine dikkat çekerek, beyanname vermesi gereken mükellefler için sürenin sonuna yaklaşıldığını belirtti.

Başkan Özselek'ten 'kira geliri beyannamesi" açıklaması

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Seyit Faruk Özselek, 2018 yılında konut ve işyeri kira geliri elde eden mükelleflerin kira kazançlarına ilişkin beyannamelerini Mart 2019 döneminde verilmesi gerektiğini belirtti.

Kira beyannamelerinin konutlarını veya iş yerlerini kiraya veren mükelleflerin yıllık kira gelirlerine göre belirlendiğini anlatan Özselek "2019 yılına göre konut kira geliri yıllık 4 bin 400 lira ve üzerinde olan her mükellefimiz konut kira geliri beyanı yapması gerekmektedir. İş yeri kira geliri olan mükelleflerimiz içinse kiraladıkları iş yerinin yıllık brüt kira geliri 34 bin lira ve üzerinde olduğu hallerde iş yeri kira geliri beyanı yapması gerekmektedir" dedi. 

Kira geliri beyannamesi vermesi gereken mükelleflerin beyanname verme işlemini kâğıt ortamda elden ve posta yoluyla verebilecekleri gibi Hazır Beyan Sistemi üzerinden de verebileceklerini ifade eden Başkan Özselek açıklamasını şöyle sürdürdü: 

"Mükellefler 2018 yılı içerisinde elde ettikleri kazançlara ait beyannamelerini elden vermeleri halinde 25 Mart 2019 tarihine kadar, internet üzerinden ise gün sonuna kadar yapmaları gerekmektedir. Kira beyannamesi üzerinden mükelleflere tahakkuk eden vergi, beyannamenin verildiği yıldaki Mart ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenebilecektir. Kira beyannamesinin verilmemesi halinde vergi dairesi tarafından ilgili mükellefe, ikinci kat birinci derece usulsüzlük cezası uygulanmaktadır”

Başkan Seyit Faruk Özselek, kira geliri beyannamesi vermesi gereken mükelleflerden süre konusunda dikkatli olmalarını istedi. 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.