Bakan Koca: Ülkemizde Omicron varyantına rastlanmamıştır

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. "Yeni varyantlar çıkması beklenen bir durum, endişe verici bir gelişme yok. Şu ana kadar ülkemizde Omicron varyantına rastlanmamıştır" açıklamasını yaptı.

Bakan Koca: Ülkemizde Omicron varyantına rastlanmamıştır

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, Güney Afrika'da ortaya çıkan Omicron varyantı, aşı programı, salgında son durum ve TURCOVAC aşısı gündemiyle toplandı.

Bakan Koca toplantının ardından yazılı açıklama yaptı.

Bakan Koca, Türkiye'de Omicron varyantına şu ana kadar rastlanmadığını açıkladı. "Yeni varyantlar çıkması beklenen bir durum, endişe verici bir gelişme yok" dedi.

Bakan Koca'nın yaptığı açıklamayla toplantıda ele alınan sonuçlar şu şekilde:

- Bilim Kurulumuz, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz ve izlem merkezimizin titizlikle takip ettiği konulardan biti yeni varyantlar ve bunların salgının seyrine etkileridir. Güney Afrika Cumhuriyeti'nin takdir edilmesi gereken bir tarama alt yapısı ile yeni varyantı tespit ederek kamuoyu ile paylaşması son derece değerlidir. Yeni varyantın virüsün birden fazla gen bölgesinde mutasyona uğradığı anlaşılmıştır. Ön bilgilere göre Omicron varyantı daha hızlı bulaşmaktadır. Ancak daha çok hasta edici özellikte olduğunu gösteren bir bulgu yoktur. Mutasyonlar RNA virüsleri için beklenen bir durum olmakla birlikte virüsün güçlenmesi de yok olması da mutasyonlar ile gerçekleşmektedir. Ümit ederiz ki, bu mutasyon virüsün bir daha geri dönmemek üzere kaybolacağının işaretidir.

"YENİ TEDBİRLER ALINMASINI GEREKTİREN BİR DURUM YOKTUR"

- Omicron varyantı sebebiyle referans laboratuvarlarımızda gen sekanslama çalışmaları artırılmıştır. 17 bölge laboratuvarlarımızda elde edilen veriler, Ankara merkez referans laboratuvarlarımızda gen sekanslama yöntemi ile analiz edilemektedir. Şu ana kadar ülkemizde Omicron varyantına rastlanmamıştır. Bununla birlikte dünyada varyantın tespit edilmesini takiben ülkemizde hızla tedbir alınmış ve belirlenen ülkelerden doğrudan ya da temaslı yolcuların ülkemize giriş yapması geçici olarak durdurulmuştur. Şu an için yeni tedbirler alınmasını gerektiren bir durum yoktur. Süreç hassasiyetle izlenmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.