Ardahan'ın turizm hedefi: Kafkasya

Ardahan, komşu ülke Gürcistan başta olmak üzere Kafkasya'dan kente düzenlenecek turlarla turizmden gelir elde etmek istiyor.

Ardahan'ın turizm hedefi: Kafkasya

Türkiye'nin nüfus bakımından en küçük ili olan ve doğal güzelliklerine rağmen turizmden yeterince pay alamayan Ardahan, komşu ülke Gürcistan başta olmak üzere Kafkasya'dan kente düzenlenecek turlarla turizmden gelir elde etmek istiyor.

Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgeleri arasında yer alan, 2 sınır kapısı ile Türkiye'nin Orta Asya'ya açılan kapısı olmasına ve Çıldır Gölü gibi muhteşem doğal ve tarihi güzelliklere sahip olmasına rağmen hiçbir tur operatörü kapsamında bulunmayan Ardahan'da turizmin geliştirilmesi amacıyla çalışma başlatıldı.

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Gürcü yetkililer tarafından başlatılan bu çalışmalar çerçevesinde, Gürcistan ile Ardahan arasında karşılıklı turlar düzenlenmesi için girişimlerde bulunuldu.

Gürcülerin de olumlu baktığı bu turlar ile nüfus bakımından Türkiye'nin en küçük ili olan Ardahan, kentin tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtıp turizme kazandırarak bu sektörden pay alacak.

Turların diğer Kafkas ülkelerine de yayılmasını amaçlayan turizmciler, Ardahan'ın ve yörenin turizm potansiyeline dikkati çekiyor.

ATSO Başkanı Çetin Demirci, Ardahan'ın önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu ancak Karadeniz ile Doğu Anadolu arasında sıkışmış kör nokta haline dönüştüğünü dile getirdi.

Bir ay önce bir araya geldikleri Gürcistan'daki yetkililerle yapılacak çalışmayla önemli sonuçların elde edileceğine vurgu yapan Demirci, Azerbaycan ve Kafkasya potansiyelinin gündemlerinde olduğunu ifade etti.

Demirci, Gürcistan ile ortaklaşa yapılacak olan turizm destinasyonuyla Ardahan'ın, hem yaz hem de kış turizmini kapsayan bir destinasyona sahip olacağını vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.