Doğada yaralı bulunan yaban hayvanları tedavi edilerek yaşam alanlarına bırakılıyor

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Yaban Hayvanları Birimi, doğada yaralı halde bulunan yaban hayvanlarını hızlı bir şekilde tedavi ederek en kısa sürede doğal ortamlarına kavuşturuyor.

Doğada yaralı bulunan yaban hayvanları tedavi edilerek yaşam alanlarına bırakılıyor
Yayınlanma:

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’ne bağlı Yaban Hayvanları Birimi, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ile yaban hayvanlarının tedavisi, rehabilitasyonu ve doğaya yeniden kazandırılması çerçevesinde oluşturulan protokol gereği, 2018 yılından bu yana aktif bir şekilde çalışıyor.

Birime, genellikle silahla vurulan, zehirlenen ya da doğada yaralanan, endemik dahil birçok farklı türden hayvan getiriliyor.

İyileşme sürecinden olumlu sonuç alınan ve tedavisi tamamlanan yaban hayvanları doğaya salınırken, tedavisi güç olan ve iyileşmesi mümkün olmayan hayvanlar ise birimde misafir ediliyor.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Hayvan Hastanesi Yaban Hayvanları Birim Sorumlusu Doç. Dr. İrem Ergin, artan sıcaklıklarda bunalan yırtıcı kuşlara serinlemeleri amacıyla yaz banyosu yapıldığını belirterek, “Hayvanlarımız sıcaklarda çok fazla bunalıyorlar. Sıcağın çok fazla olması ister istemez bu hayvanlarda ısıya bağlı olarak ciddi sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Temelde onları serinletmek ve en azından refahlarını sağlayabilmek için en az günde iki kez olmak üzere duş aldırıyoruz” dedi.

“BURADA BİR SEFERDE YÜZÜN ÜZERİNDE HAYVANI MİSAFİR ETTİĞİMİZ OLDU”

“Gelen hayvana göre değişiyor ama mümkün olduğunca bekletmeden hızlı bir şekilde tedavilerini, bakımlarını sürdürüp sonrasında hemen yine DKMP av koruma ekiplerine haber vererek onlarla birlikte bir iş birliğiyle doğaya salımlarını gerçekleştiriyoruz” dedi.

Yaban Hayvanları Birimi’ne getirilen endemik türlere ilişkin de bilgiler veren Ergin, “Ayı, vaşak geldi. Bozkurtlar iki-üç yıl bize misafir oldu. Ayı yavru olduğu için bakımı rahat oldu. Yaklaşık 3, 3 buçuk aylık bir sürede onun bakımlarını gerçekleştirdik ama ondan sonra tabii ki yine DKMP ile görüşülerek ona daha uygun olan bir merkeze gönderimini sağladık” şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.