Bursa'da tarihsel ve doğasal olarak mutlaka gezmeniz gereken yerler...

Bursa'nın doğası ve tarihsel güzelliğiyle ve tarihe tanıklık etmiş eski yapıları ile sizi büyüleyecek... İşte gezmeniz gereken yerler

Bursa'da tarihsel ve doğasal olarak mutlaka gezmeniz gereken yerler...
Yayınlanma:

Bursa'nın doğası ve tarihsel güzelliğiyle ve tarihe tanıklık etmiş eski yapıları ile sizi büyüleyecek... İşte gezmeniz gereken yerler

Ulu Cami: Bursa'nın en önemli simgelerinden biri olan Ulu Cami, 1396 yılında Orhan Gazi tarafından yaptırılmıştır. Cami, 20 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilmiş ve 20 kubbesi ile dünyanın en büyük camilerinden biridir.

Koza Han: 1491 yılında inşa edilen Koza Han, Bursa'nın en önemli tarihi yapılarından biridir. Han, Osmanlı döneminde ipek ticaretinin önemli merkezlerinden biri olmuştur. Günümüzde ise Koza Han, alışveriş ve kültürel etkinliklerin merkezidir.

Yeşil Cami ve Yeşil Türbe: Yeşil Cami ve Yeşil Türbe, 1413 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmıştır. Cami, 9 kubbeli bir yapıdır ve iç duvarları İznik çinileriyle süslenmiştir. Yeşil Türbe ise Yıldırım Beyazıt'ın türbesidir ve 1424 yılında yapılmıştır. Türbe, iç ve dış duvarları İznik çinileriyle süslenmiş ve 16 adet sütun ile desteklenmiştir.

Muradiye Külliyesi: Muradiye Külliyesi, 1437 yılında Murad II tarafından yaptırılmıştır. Külliye, cami, medrese, türbe ve hamamdan oluşmaktadır. Cami, 16 kubbeli bir yapıdır ve iç duvarları İznik çinileriyle süslenmiştir. Medrese, günümüzde Bursa Uludağ Üniversitesi'ne bağlı bir fakülte olarak kullanılmaktadır. Türbe, Murad II'nin türbesidir ve 16 adet sütun ile desteklenmiştir. Hamam, günümüzde restore edilerek hizmet vermektedir.

Uzun Çarşı: Bursa'nın en eski ve en uzun çarşısı olan Uzun Çarşı, 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Çarşı, 1.5 kilometre uzunluğunda ve 15 metre genişliğindedir. Çarşıda, geleneksel Türk el sanatları ürünlerinden elektronik eşyalara kadar her türlü ürün satılmaktadır.

Soğanlı Parkı: Bursa'nın İnegöl ilçesinde bulunan Soğanlı Parkı, 500 dönümlük bir alana kuruludur. Parkta, soğanlı ormanlar, şelaleler, piknik alanları ve kamp alanları bulunmaktadır.

Trilye: Bursa'nın Mudanya ilçesinde bulunan Trilye, tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü bir köydür. Köyde, Rumlardan kalma tarihi evler, kiliseler ve camiler bulunmaktadır. Trilye'nin sahilinde yer alan değirmenler ve balıkçı tekneleri de görülmeye değerdir.

Gölyazı: Bursa'nın Nilüfer ilçesinde bulunan Gölyazı, Ulubat Gölü'nün kıyısında yer alan bir yarımadadır. Gölyazı, tarihi Rum evleri, ağlayan çınarı ve sakin atmosferi ile ziyaretçilerine huzurlu bir ortam sunmaktadır.

Bursa, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan önemli bir turizm merkezidir. Şehir, zengin tarihi ve kültürel mirası, doğal güzellikleri ve lezzetli yemekleri ile ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunmaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

 İnternet Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.