Genç: Emekçi Kadınlar Günü gölgede kalıyor

Eğitim İş Konya Şubesi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir program düzenledi.

Genç: Emekçi Kadınlar  Günü gölgede kalıyor

Eğitim-İş Konya Şubesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü münasebetiyle Öncü Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen kahvaltıya Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç, yönetim kurulu ve sendikaya üyesi öğretmenler, Bileşik Kamu-İş Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ali Taştan, Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kara, önceki dönem Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, Selçuklu İlçe Yöneticisi Şerife Rahşan Turcan siyasi parti ve sendika temsilcileri katıldı. Programın açılışında konuşan Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç, Emekçi Kadınlar Günü kutlamalarının gölgede kaldığını belirterek, “Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bir kez daha ayrımcılık ve şiddete karşı eşitlik mücadelesindeki kadınların seslerini duyurma çabalarının gölgesinde kalmaktadır.  Ülkemizde, kadına yönelik şiddet, kadın emeği sömürüsü, kadın bedeni sömürüsü, kadın yoksulluğu, kadın işsizliği, çocuk gelinler ve okula gönderilmeyen kız çocukları, tacizciyi, tecavüzcüyü, saldırganı koruyup kollayan hukuk sistemi, genel anlamda da iktidarın kadını yok sayan gerici politikaları kadının özgürleşmesi önünde en büyük engeller olarak durmaktadır. Atatürk’ün 83 yıl önce seçme ve seçilme hakkına kavuşturduğu kadınlar,  TBMM’de yüzde 14 oranında temsil edilebiliyor. Yerel yönetimlerdeki temsil oranı ise yok denecek kadar az. Üyelerinin yüzde 57’sini kadınların oluşturduğu Eğitim-İş olarak, yeryüzüne barışı, çağdaşlığı, inceliği ve sayısız güzelliği kadınların getireceğine inanarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz” dedi.

konya haber

“KADIN VE ERKEĞİN HİÇ FARKI YOKTUR”

Birleşik Kamu-İş Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ali Taştan’da, “Kadınlarımız tarihte çok önemli işler yapmıştır. Türk bilimine ve sanatına öncülük etmiştir. Bugünün anısına başta Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım olmak üzere hepsini saygı ve minnetle anarken, tüm kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi. Eğitim-İş Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kara’da, “ İçinde bulunduğumuz koşullarda baktığımızda kadın ve erkeğin hiç farkı yoktur. Olumsuzluklar hat safhada. Kadınlar erkekler göre dezavantajlıdır. Bulunduğumuz bu süreçten ancak kadını ile erkeği ile beraber mücadele ederek çıkacağız. Buna inanın. Eğitim işi büyüteceğiz.  Bu mücadelemize büyük katkı yapacaktır. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günün kutluyorum” diye konuştu.

 “ÜLKEMİZDE DEMOKRASİ VE BARIŞ KADIN ELİYLE GÜÇLENİR”

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü diğer günlerden ayırmak gerektiğini söyleyen önceki dönem Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir’de,“ Çünkü bugün özel ve emekçi kadınların günündür. Ülkemiz zor bir süreç yaşıyor. Son 15 yıldır kadına değer vermeyen ve toplumsal yaşamdan dışlayan bir siyasal iktidar var. Öldürülen kadın sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bunun önüne geçilmelidir” ifadesini kullandı. Kadın mücadelesinin erkeklerin desteği ile başarılı olacağını ifade eden  Selçuklu Eğitim İş Yöneticisi Derya Şimşek’te konuşmasında “Ülkemizde demokrasi, insan hakları ve barış kadın eliyle güçlenir. Tabi bunda erkeklerin desteği de çok önemlidir” şeklinde konuştu. Muhabir: Gamze Erdoğan    

konya haber

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.