Esnaf, hükümetten paket bekliyor (ÖZEL)

Koronavirüsün tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ticari hayatı derinden etkilemesinin ardından Konya’daki esnaflar ve temsilcileri hükümetten acil olarak destek paketi beklediklerini söylediler

Esnaf, hükümetten  paket bekliyor  (ÖZEL)

 

Koronavirüsün tüm dünyaya yayılmasının ardından tüm dünyadaki ticari hayat kilitlenme noktasına geldi. Türkiye’de de vaka ve ölüm sayıları gün gün artarken, insanların büyük bir kısmı dışarı çıkmamaya ve gıda ile temizlik dışında başka alanlarda alışveriş yapmamaya başladılar. Bu durumdan en çok yara alan küçük ve orta ölçekli işletmeler, hükümetten acil olarak paket beklediklerini söylediler. Züccaciye ve Bakırcılar Odası Başkanı İbrahim Işık, Çeyiz ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ramazan Tezel, Şoförler Odası Başkanı Ahmet Şen ile birçok esnaf, hükümetten istedikleri pakette neler olacağını ve taleplerini dile getirdiler. Esnaflar ayrıca sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin daha iyi olacağını da söylediler.

TEZEL: KİRA VE ÖDEMELER ALINMASIN

Konya Yorgancılar Çeyizciler Tuhafiye Yün ve Orloncular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ramazan Tezel, esnafın çok zor günler geçirdiğini söyledi. Başkan Tezel, birçok esnafın siftah yapamadan günü bitirdiklerini dile getirerek, “Dünya olarak zor günler geçirdiğimiz bu günlerde devletimize ve milletimize büyük görevler düşüyor. Esnaf olarak bizler bu günlerde tedbirlerimizi artırarak işyerlerimize gitmek zorundayız. Özellikle son 15 gündür, birçok esnafımız siftah yapamadan evlerine dönüyorlar. Esnafımızın birçoğunun kiracı konumunda. Bunun yanında vergi ödemeleri, yanında çalıştırdıkları elamanların ücretleri gibi sorumluluk altınalar. Dükkan sahibi olan vakıflar kiracılarından en az iki ay kira almamaları gerektiğini düşünüyoruz. Bizler elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Hükümetimizden bu konuda direkt esnaf ve zanaatkara destek veren paket bekliyoruz. Durum böyle giderse birçok esnafımız dükkanını kapatmak zorunda kalacak” dedi.

IŞIK: ÇEKLERE KOLAYLIK GETİRİLSİN

Konya Bakırcılar ve Züccaciye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Işık, virüsten dolayı işlerin yüzde 90 oranında durduğunu söyledi. Esnaflar olarak zor günlerden geçtiklerini dile getiren Işık, hükümetin bu konuda esnafı kurtaran bir paket çıkarması gerektiğinin altını çizdi. Çek ödemelerinde zorluk yaşadıklarının belirten Işık, “Sektörümüzdeki esnaflar, mal alışını çekler yazarak öderler. Şu dönemde esnafımız çek ödemelerinde zorluk yaşıyor. İşlerin tamamen durduğu bu dönemde hükümetimiz bu konuda acil düzenleme kararı almalı. Esnaflar olarak bizler her türlü fedakarlığa razıyız. Durum bu şekilde devam ederse esnaflarımız bu yılı çok kötü geçirecekler ve hatta birçoğu dükkanını kapatmak zorunda kalacaklar” diye önerilerde bulundu.

ŞEN: KREDİLER KOŞULSUZ VERİLMELİ

Konya Şoför Nakliyeci ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Şen ise; taksici, nakliyeci, minibüsçü, servisçi esnafının çok zor günler geçirdiğini söyledi. Hükümet tarafından Halkbankası’ndan verilen kredinin başı şartlar gerektirdiğini belirten Başkan Şen, “Hükümetimiz esnafın zor günler geçirdiği bu dönemde direkt esnafı kurtaran paketler hazırlamalı. Bunun için şartsız ve faizsiz krediler vermeli. Özellikle servisçi ve taksici esnafımızın işleri tamamen durmuş durumda. Esnaflarımız günlük 10-20 lirayla evlerine dönüyorlar. Hükümetimizden bu konuda somut adımlar bekliyoruz” dedi.

ESNAFLAR: FATURALAR VE VERGİLER ALINMASIN

Esnaf oda başkanlarının bu taleplerinin devamında esnaflar da hükümetten birçok talepte bulundular. Mevlana Çarşısı çevresindeki hediyelik eşya satışı yapan Mustafa Akgül, devletten fatura yardımı ve vergi beyannamelerinin alınmamasını istedi. Akgül, ayrıca devletin küçük esnafa 10 bin liralık özel bir kredi vermesi gerektiğini de belirtti.

Bir diğer hediyelik eşya esnafı Yavuz Selim Kaya, işlerin tamamen durduğunu söyleyerek, “Artık cebimizdeki ekmek parası bile yok denecek durumdayız. Kredi kartlarına yükleniyoruz ve borçlarımız da her geçen gün artıyor. Bunun yanında dükkan kirası ve faturalar da geliyor. Devletimiz esnafı desteklemeli ve acil bir paket çıkarmalı” dedi.

Kuruyemiş esnafı Yakup Baştimur ise 15 gün veya 1 ay sokağa çıkma yasağı gelmesi gerektiğinin altını çizerek, “İşlerimiz zaten durma noktasında, eczaneler, marketler ve temizlik malzemesi satan esnaf dışında herkese sokağa çıkma yasağı gelmesi gerekiyor. Virüsün yayılması devam ettiği sürece insanlar sokağa çıkmayacak ve belki bu durum 3 ay sürecek. Virüsün yayılmasını engellemek için 1 ay veya 15 gün sokağa çıkma yasağı getirilmeli. Böylece virüsün kontrolü sağlanacak insanlardaki endişe de ortadan kalkacak. 3-4 ay böyle piyasaların devam edeceğine 1 ay dışarı çıkmamanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Bunun yanında esnaflar olarak her zaman devletimizin yanındayız. Bizlere bu süreçte tam destek vermesini ve giderlerimizin bazılarını karşılayacak paket çıkarmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Temizlik malzemecisi esnafı Mustafa Öz ise hükümetin esnafı kurtaracak paketi beklediklerini belirterek, “Esnaf olarak çok zor durumdayız. Devletimizden bizleri kurtaracak açık bir paket bekliyoruz. Pakettin en başında faizsiz kredi bulunması gerekiyor. Bunun yanında birçok temizlik maddesinde üretici zorluk çıkartıyor ve piyasayı pahalılaştırıyor. Bazı ürünler neredeyse yüzde 50 oranında artış gösterdi. Devletimizi üreticiyi ve toptan tedarikçiyi denetlemeli” tavsiyelerinde bulundu. Servet R. Çolak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.