‘Zam oranları yetersiz’

Türk-Eğitim-Sen Konya 1 No’lu Şube Başkanı Tanfer Ata, “Haziran ayı enflasyonuna bağlı olarak, ilk altı ayın kamu çalışanlarına verilecek olan zam oranı çok düşük” dedi.

‘Zam oranları yetersiz’

Türk-Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata,  Temmuz ayında kamu çalışanlarına yapılacak olan zam oranlarını değerlendirdi. Ata, verilen zammın, yetersiz olduğunu ve enflasyon oranından düşük olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE’DE VERGİ ADALETSİZLİĞİ VAR”

Özellikle Türkiye Kamu-Sen’in yetkili olduğu dönemlerde, her toplu sözleşmede kamu çalışanlarına özellikle enflasyonun üstünde artış sağladıklarını anımsatan Ata, “Ama 2013’te yapılan toplu sözleşmede 2014 yılı için enflasyon farkı düzenlemesi getirilmemişti. Yapılan hesaplamalar 1.76 civarında bir artış öngörüyor, zaten yüzde 3 kamu çalışanlarına artış verilecekti. Yüzde 3, artı 1.76 da enflasyon farkı, toplam 4.76 civarında bir artış oluyor. Şimdi bunun yeterli olduğunu hiç kimse söyleyemez. Ne siyasi kesim söyleyebilir ne çalışanlar söyleyebilir. Bunu niye bu hale getirdiler bir de o açıdan bakalım. Türkiye’de yıllardır bir vergi adaletsizliği var. Kamu çalışanlarının vergi dilimi çok çok düşük” şeklinde konuştu. 

“KAMU ÇALIŞANLARININ VERGİ YÜKÜ AZALSIN”

Yüzde 3 Temmuz artışı olmasına rağmen, yüzde 5’lik bir vergi diliminde kayıplar olduğunu ifade eden Başkan Ata, “4.76 bile yapılsa Temmuz ayında yüzde 5’e göre çok çok düşük kalıyor. O zaman bizi yönetenlerin ilk önce bu konudaki adaletsizliği gidermeleri lazım. Vergi dilimlerini kamu çalışanlarının, asgari ücretlinin özellikle vergi değmeyeceği, ya da daha düşük oranda bir vergi ödeyeceği bir hale getirmeleri lazım ki bu haksızlıklar ortaya çıkmasın. Güya artış sağlanıyor, 4.76 deniliyor. Onun için biz özellikle toplu sözleşme dönemlerinde, önümüzdeki yıl yine toplu sözleşme yapılacak, toplu sözleşmeye oturan sendikaların da burada, bu konuyu gerçekten önemli görmeleri ve bunun üzerinde durmaları lazım ki kamu çalışanlarının vergi yükü biraz azalsın. Biz Memur-Sen’in inşallah vergi yükünü kamu çalışanlarının sırtından azaltacağı beklentisindeyiz. Bunu hep beraber göreceğiz” ifadelerini kullandı.

(Adnan YILDIRIM)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.