Yunanistan'da özelleştirme fon üzerinden yapılacak

Yunanistan'ın 50 milyar avroluk varlığın yeni oluşturacak bir fona devredilerek Avro Bölgesi ülkeleri tarafından yönetilmesi ve özelleştirmelerin de bu fon üzerinden yapılması planlanıyor

Yunanistan'da özelleştirme fon üzerinden yapılacak

LONDRA (AA ) - Yunanistan için üzerinde uzlaşılan kurtarma paketi kapsamında ülkede 50 milyar avroluk varlığın yeni oluşturacak bir fona devredilerek Avro Bölgesi ülkeleri tarafından yönetilmesi ve özelleştirmelerin de bu fon üzerinden yapılması planlanıyor.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan ICBC Standard Bank CEEMEA Bölgesi Strateji Direktörü Demetrios Efstathiou, Yunan halkının bu şartlara nasıl cevap verebileceğinin belli olmadığını ve zaman içerisinde öğrenilebileceğini belirterek, "Yunan halkı içerisinde bankaların açılması, emeklilik maaşlarının ve mevduatlarının halen avro cinsinde olması memnuniyetle karşılanacaktır. Fakat parlamentodan geçirilmesi gereken zorlu maddeler var" dedi.

Merkezi Londra'da bulunan Capital Economics Başekonomisti Jonathan Loynes ise anlaşmaya ilişkin olarak, "Mevcut şartların Yunan parlamentosundan geçirilmesi oldukça zor olacak. Yunanistan'da hükümetin düşerek, yerine reform paketini uygulayabilecek teknokratlardan oluşan bir hükümetin kurulma ihtimali var" ifadelerini kullandı.

Loynes, şu an için Yunanistan'ın avrodan ayrılması (Grexit) olasılığı azalmış gibi görünse de anlaşmanın devam eden sorunların çözümü için nihai bir adım olmadığını belirterek, "Yunanistan'ın borçları azaltılmadığı müddetçe yapılacak her anlaşma kaçılmaz sonu (Grexit) sadece geciktirecektir" diye konuştu.

Yunanistan referandumda "hayır" dediği bütün reform şartlarını yerine getirecek

Yunanistan'a üçüncü kurtarma paketi kapsamında yaklaşık 82-86 milyar avro hacminde bir kredi sağlanacak.

Avro Bölgesi üyesi ülkeler Yunanistan merkezli yaklaşık 50 milyar avro hacmindeki varlıkları yönetebilecek bir fon oluşturacak. Özelleştirmelerin de bu fon üzerinden yapılması planlanıyor.

Üye ülkelerin temsilcilerinden oluşan fon özelleştirmelerden elde edilmesi beklenen 25 milyar avroyuYunanistan hazinesine aktarılmasını sağlayacak. Fonun geri kalan yüzde 50'lik kısmının borçların ise geri ödenmesinde kullanılması amaçlanıyor.

Yunanistan'ın kreditörlerine talep ettiği tüm reformları anlaşma şartlarıyla birlikte çarşamba gününe kadar parlamentodan geçirmesi gerekiyor.

Yunanistan'ın ana borçlarına saç tıraşı (borçların kısmen silinmesi) getirilmeyecek. Yunanistan'ın Avro Grubu'ndan ayrılması yönündeki olasılık, anlaşmanın şartları uygulandığı müddetçe üye ülkeler tarafından yeniden değerlendirilmeyecek.

Yunanistan daha önce referandumda "hayır" dediği bütün reform şartlarını yerine getirecek. Ülkenin reform programına ilişkin uygulamaları yerinde, avro birliği temsilcileri tarafından denetlenecek.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.