Vergi indirimi piyasayı canlandırıyor

Piyasadaki kur belirsizliğine karşı ÖTV ve KDV’deki indirimin uzatılması, hem esnafın hem de vatandaşın yüzünü güldürdü

Vergi indirimi piyasayı canlandırıyor

Esnaf ve vatandaşın taleplerini dikkatine alan Maliye Bakanlığı, ÖTV ve KDV indiminin 30 Eylül’e kadar uzatılması için düğmeye bastı. Şubat ayında başlayan vergi indirimlerinin piyasayı hareketlendirmesi üzerine, esnaf vergi indirimlerinin uzatılması için talepleri olmuştu. Başbakan Binali Yıldırım, dün yaptığı açıklamayla birlikte Maliye Bakanlığı’na  kararname hazırlanması için çalışma başlatıldığını duyurdu.  

 

Bilgisayar Öğretmeni Hakan Civelek, indirimlerden sonra eşyaları değiştirebileceğini belirterek, “Ben geçen sene evlenmiştim ama yakınlarımızın düğünleri oluyor ve onların faydalanması açısından biz de mutlu oluyoruz. Dolardaki belirsizlik tüm piyasayı etkilediğini görüyorduk. O bakımdan esnafın nefes alması, vatandaşın da gereksinimlerini karşılaması anlamında vergi indirimlerinin uzatılmasını destekliyorum. Belki bu indirimlerden sonra bizde evimizdeki eşyalarda eksik parçaları doldurabiliriz veya değiştirebiliriz” dedi

 

“PİYASAYI DAR BOĞAZDAN ÇIKARDI”

Beyaz eşya satıcısı Hakan Altas, kış zamanı vergi indirimlerinin işlerini arttırdığını ifade ederek “ÖTV indirimi piyasaya 6.7 oranında bir etkisi oldu. Açıkcası bu indirimin bizim işlerimizi bu kadar etkileyeceğini tahmin edemedik. 3 aylık sürece baktığımızda satışlarımızda yüzde 30’ila yüzde 40 arttı. Kış zamanı olmasının yanında kurdaki oynamalara rağmen vergi indiriminin yansıması tüm olumsuzlukları yok etti. Piyasanın dar boğazdan çıkması anlamında indirimin uzatılmasını destekliyoruz. İhtiyaç sahibi kişilerinde faydalanması anlamında yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. Düğün sezonu da yaklaşması bizi heyecanlandırıyor. Bunun yanında sadece vergi indirimi değil bizlerde paketler yaparak müşterilerimize indirim yapıyorum. Satış stratejileri yapıyoruz. Sonuca baktığımızda biz memnunuz, müşterilerimiz de memnun” diye konuştu.

 

Bir diğer beyaz eşya satıcısı Ömer Özmen ise indirimin piyasadaki sirkülasyonu arttırdığına vurgu yaptı, “Vergi indirimi beyaz eşya türü ürünlerde fabrikasyondan geldiği için bize doğrudan katkısı bulunmuyor. Örneğin benim elimde 100 tane buzdolabı var. Bu eşyaları ben ÖTV ile aldım. Fatura keserken vergiden düşemediğimiz için kendimiz de indirim yapmak durumunda kalıyoruz. Eğer indirimden sonra hükümetimiz vergiden düşerse biz daha mutlu oluruz. Bu indirimlerin bize şöyle katkısı var. Müşteri potansiyelimiz artıyor. Sirkülasyon oldukça bizim işimizde gelişiyor. Evlilik sezonu da yaklaştıkça eşyalar şimdiden alınıyor” dedi.

 

“800 MİLYON TL ETKİSİ OLACAK”

Maliye Bakanı Naci Ağbal 3 aylık vergi indirimlerinin net maliyetinin 350 milyon olduğunu, vergi indirimlerinin 30 Eylül tarihine ertelenmesiyle de 800 milyon TL civarında vergi gelirlerine etkisi olacağını açıkladı. (Ufuk Kendirci)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler