Üretici mağdur olmayacak

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ürün alımında arz fazlasıyla birlikte yaşanan bazı sorunların çözüldüğünü açıklayan AK Parti Konya Milletvekili Muhammet Uğur Kaleli, üreticinin mağdur olmaması için gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi.

Üretici mağdur olmayacak

Konya’da geçen yıl yaşanan kuraklık nedeniyle çok düşük gerçekleşen buğday veriminin, bu yıl dekara 500-550 seviyesinde rekor sayılacak bir miktarda gerçekleştiğini belirten Kaleli, yağışlar nedeniyle hasadın gecikmesi, tarımda makineleşmenin yaygınlaşması ile biçerdöver sayısının artmasının, geçmiş yıllara göre hasat süresini büyük oranda kısalttığına dikkat çekti.

“GÜNLÜK ALIM KAPASİTESİ İKİ KATINA ÇIKARILMIŞTIR”

Kaleli, “Üreticiler tarafından çok kısa bir zaman diliminde çok fazla miktarda ürün hasat edilerek satışa sunulmasına neden olmuştur. Ürünler kısa süre içerisinde yoğun bir satışa arz edilmeye başlamıştır. Bu nedenle TMO’ya yönelim artmış, üreticilerin günlük satacakları ürün miktarı kadar randevu almaları yerine ÇKS’deki üretim miktarının tamamı için randevu almaları bazı noktalarda günlük randevu kapasitelerinin dolmasına ve randevu alım sürelerinin uzamasına neden olmuştur. Konu ile ilgili olarak Başbakanımız Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu’nun talimatlarıyla ziraat odaları ve ilgili tarım paydaşı kuruluşlarıyla bir toplantı yapılarak, üreticilerimizin mağdur olmadan bir kural çerçevesinde ürünlerini satabilmeleri için bir takım düzenlemelere gidilmiştir. Buna göre, TMO randevu alma sürelerini en aza indirmek, İşyerlerinin günlük olarak alabileceği maksimum kapasitenin sağlanması için bütün imkânlarını seferber etmiş başlangıçtaki günlük alım kapasitesi iki katına çıkarılmıştır” dedi.

“KAPASİTESİNİN 38 BİN TON SEVİYELERİNE ÇIKARILDI”

TMO’nun Konya genelinde 2012 yılında toplam 200 bin ton, 2013 yılında 217 bin ton ürün almış iken, sadece 23 Temmuz 2015 tarihi itibariyle almış olduğu ürün miktarının 275 bin tona ulaştığını belirten Kaleli, Konya genelinde TMO’nun 34 noktada alım faaliyetini sürdürülerek, günlük toplam alım kapasitesinin 38 bin ton seviyelerine çıkarıldığını açıkladı. Kaleli, ‘TMO İşyerlerinden alınan günlük randevu miktarı 31 bin ton seviyelerinde iken, günlük Ofis’e arz edilen ürün miktarı 25 bin ton seviyelerinde gerçekleşmektedir. Alınan randevunun gerçekleşme oranı yüzde 80 seviyesindedir. Dolayısıyla üreticiler almış oldukları randevu miktarının altında ürün getirmektedir. TMO alımlarına sabah saat 7’de başlayarak, günlük taahhüt ettiği randevu miktarının tamamını almaktadır. Alınan günlük randevular bir gün öncesinden üreticiler aranarak, ürününü getirip getirmeyeceği sorulmakta, getiremeyecek olanların randevuları iptal edilmesi suretiyle, başka üreticilerin iptal edilen miktar kadar randevu almasına imkân tanınmaktadır” diyerek bereketli geçen sezonun herkese hayırlı olmasını diledi.  Adnan Yıldırım

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.