Türkiye'nin yarısına fidan üretiyorlar

Eskişehir'de 78 yıldır faaliyet gösteren tesiste üretilen fidanlar, 40 ile gönderilerek bu bölgelerin ihtiyacı karşılanıyor- Orman Bölge Müdürü Ateş:- "Fidanlığımızdaki 10 modern serada yılda 4 milyon fidan üretilmektedir. Serada üretilen fidanların büyük

Türkiye'nin yarısına fidan üretiyorlar

ESKİŞEHİR (AA) - ERGÜN HAKTANIYAN - Eskişehir'de 1937 yılında bin 695 dekar alanda kurulan orman fidanlığı, 81 ilden 40'ının bu alandaki ihtiyacını karşılıyor.

Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Eskişehir Orman Fidanlığı'nda karaçam, ehrami karaçam, sedir, batı ladini, göknar, mavi servi, mavi ladin, mazı gibi ibreli, yalancı akasya, akçaağaç, dişbudak, iğde, badem, ceviz, atkestanesi, çınar, ıhlamur, sofora, sarısalkım, meşe, aylantus, mahlep gibi yapraklı türler üretildiğini söyledi.

Fidanlıkta yaklaşık 200 türde üretim yapıldığını aktaran Ateş, "Fidanlığımızdaki 10 modern serada yılda 4 milyon fidan üretilmektedir. Serada üretilen fidanların büyük bir kısmı ağaçlandırma çalışmalarında kullanılmaktadır. Bu fidanların bir kısmı ise 'nikah fidanı' adı altında, özel ambalajlı hediyelik fidan olarak ve yurdun çeşitli yerlerine nikah, kutlama, promosyon gibi etkinlikler için gönderilmektedir" diye konuştu.

- 1 milyarın üzerinde fidan üretildi

Ateş, tesiste kuruluşundan bu yana 1 milyardan fazla fidan üretildiğini anlattı.

Bu fidanlığın aynı zamanda tohum stok merkezi olduğunu vurgulayan Ateş, şunları kaydetti:

"Fidanlığımızdan 40 vilayete fidan sevkıyatı yapılmaktadır. 2014 yılında Fidanlık Müdürlüğümüzün tohum, fidan üretim ve bakım çalışmaları kapsamında gelir seviyesi düşük olan orman köylülerimize yaptırılan bu çalışmalara karşılık olarak 1 milyon 505 bin liralık ödeme yapılarak bütçelerine ekonomik katkı sağlanmıştır. 2014 yılında Fidanlık Müdürlüğümüzce bakanlığımız birimleri, kamu kurum kuruluşlarına, serbest piyasaya yapılan fidan ve tohum satışları ile 3 milyon 216 bin 76 liralık gelir elde edilmiştir. Fidanlığımızda 2014 yılında, 15 milyon 924 bin 305 adet fidan ile 9 bin 320 kilogram tohum üretimi gerçekleştirilmiştir."

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.