Türkiye ve Rusya'nın doğalgaz indiriminde anlaşması bekleniyor

Uzmanlar, BOTAŞ ve Gazprom'un, doğalgaz indirimi konusunda tahkim süreci sonuçlanmadan anlaşacağı konusunda birleşiyor

Türkiye ve Rusya'nın doğalgaz indiriminde anlaşması bekleniyor

MOSKOVA (AA) - Uzmanlar, BOTAŞ ve Gazprom arasındaki doğalgaz fiyat anlaşmazlığıyla ilgili tahkim süreci sonuçlanmadan, indirim konusunda anlaşılacağı görüşünde birleşiyor.

BOTAŞ, perşembe günü yaptığı açıklamada, Gazprom’dan ithal edilen doğalgazın fiyatında indirimine ilişkin varılan mutabakata istinaden imzalanması gereken zeyilnamelerin Gazprom tarafından imzalanmadığı gerekçesiyle uluslararası tahkim mahkemesine başvurduğunu açıklamıştı.

Moskova Devlet Üniversitesi Dünya Ekonomisi Departmanı Uzmanı Nigyar Masumova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin iptal edilmesinden sonra, Rusya’nın Türk Akımı olarak adlandırılan projeye büyük önem verdiğine dikkati çekerek, “İki ülke indirim konusunda anlaşırsa, herkesin ekonomik menfaatine yarayacak Türk Akımı projesinde de ilerleme sağlanabilir” dedi.

-"BOTAŞ, indirim hakkını hatırlatıyor"

Uluslararası hukuk firması Dentons’tan Hukuk Danışmanı Orestis Omran da jeopolitik dengelerin yanı sıra, Türkiye ve Rusya arasındaki iyi ilişkilerden ötürü, tahkim sonucu beklenmeden doğalgaz fiyatında anlaşmaya gidileceğini savundu.

BOTAŞ’ın kontratındaki maddelerden doğan hakkını tahkim yoluyla Gazprom’a “hatırlattığını” belirten Omran, “Daha önce BOTAŞ ve Gazprom, sözel olarak doğalgazda yüzde 10.25’lik fiyat indirimi konusunda anlaşmışlardı. BOTAŞ şimdi bu indirimin resmileşmesi için Gazprom üzerinde baskı yaratıyor” dedi.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.