"Türkiye tarımsal ticarette küresel oyuncu olabilir"

Lisanslı depoculuğun yaygınlaşmasının, ürünü yatırım aracına dönüştüreceği ve Türkiye'yi tarımsal ticarette söz sahibi yapacağı belirtildi- LİDAŞDER ve KTB Yönetim Kurulu Başkanı Çevik:- "Lisanslı depoculuğun altyapısını oluşturduğumuz zaman dünya tarımsa

"Türkiye tarımsal ticarette küresel oyuncu olabilir"

KONYA (AA) - ANIL KURU - Çiftçi, tüccar ve sanayiciye düşük maliyetle depolama, stopaj ve gelir vergisi muafiyetleri gibi avantajlar getiren lisanslı depoculuğun yaygın hale gelmesinin, tarımsal ürünleri yatırım aracına dönüştüreceği belirtildi.

Lisanslı depolara stoklanarak elektronik ürün senedi aracılığıyla alım satımı yapılan ürünlerde, zirai stopaj, gelir/kurumlar vergisi ve KDV'den belirli oranlarda muafiyet imkanı sunan sistem, tarım ürünlerinin ticaretini eski usulden kurtarıyor ve ürün borsacılığına geçişte en önemli adım olarak görülüyor.

Konya Ticaret Borsası (KTB) ve Lisanslı Depo ve Yetkili Sınıflandırıcı Şirketleri Derneği (LİDAŞDER) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ürün borsacılığına geçişin en önemli ayağını, elektronik satış ve lisanslı depoculuğun oluşturduğunu söyledi.

- Küresel ticarette lisanslı depo şart

Tarımsal ticarete hükmeden ülkelerde lisanslı depoculuk sisteminin oturtulduğuna dikkati çeken Çevik, "Küresel tarımsal ticaretin merkezinde lisanslı depolar var. ABD ve Avrupa'nın çoğu ülkesinde ürünler depolara giriyor, bu ürünler borsalarda alınıp satılıyor. Türkiye'de şu anda tarımsal ürünün işleyişini TMO yapmaktadır. Bu işi borsacılığa dökersek, Türkiye dünya tarımsal ticaretinde uluslararası bir aktör olarak ön plana çıkabilir. Türkiye, jeopolitik olarak tarımsal ticaretin en fazla artabileceği bölgede bulunuyor. Tarım ürünlerine yakın bir bölgedeyiz. Kuzey ile güney arasında köprü olabiliriz. Özellikle uluslararası buğday ticaretinde Türkiye kilit noktada olabilecek potansiyele sahiptir" diye konuştu.

Çevik, tarımsal ticaretin mutlaka uluslararası boyuta taşınması gerektiğine değinerek, "Bunun birinci ayağı, ürün ihtisas borsalarıdır. Dünyada ses getirmek için çalışmalar yapıyoruz. KTB olarak Konya ve çevresinde üretimi artırma çabasındayız. Ayrıca ürün ihtisas borsacılığının altyapısını oluşturuyoruz" ifadelerini kullandı.

- "Ürünün ticareti daha önemli hale geldi"

Lisanslı Depoculuk Kanunu'nun 2006 yılında çıktığını, 2014 yılında KTB bünyesinde Anadolu Selçuklu Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk AŞ'yi (ASLİDAŞ) kurduklarını anlatan Çevik, sözlerini şöyle tamamladı:

"Geçmişte tarımsal üretim, tarımsal arz çok daha önemliydi, ancak günümüzde ürünün ticareti daha önemli hale geldi. Türkiye'nin 2023 vizyonunun gereği olarak tarımsal ticaretin en üst seviyede altyapısını oluşturmak için lisanslı depoculuk adına bu adımı attık. Her biri 2 bin 500 ton kapasiteli 40 silosuyla faaliyet gösteren ASLİDAŞ, Türkiye'nin bu alanda en büyük lisanslı deposu konumunda. Ton başına aylık 3 lira kira desteğiyle ucuz depolama, devlet garantisiyle basılan ELÜS ile (Elektronik Lisanslı Ürün Senedi) 24 aya kadar depolayabilme, ELÜS'ler için bankaların yüzde 70'e varan finansman imkanı bulunuyor. Lisanslı depoculuğun altyapısını oluşturduğumuz zaman dünya tarımsal ticaretinde biz de küresel oyuncu oluruz. Biz Anadolu insanı olarak bunu en iyi şekilde yapacağımızı biliyoruz. Bilgi ve altyapımız var. Buna talibiz."

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.