'Türkiye ekonomisi toparlanıyor'

OECD Genel Sekreteri Gurria, Türkiye ekonomisinin bu yıl için yüzde 3, gelecek yıl için ise yüzde 4 büyüme kaydedebileceğini belirterek, "Türkiye ekonomisi toparlanıyor" dedi

'Türkiye ekonomisi toparlanıyor'

İSTANBUL (AA) - OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, ABD Merkez Bankası (Fed) ile Çin'in ekonomik büyümesindeki yavaşlamaya ilişkin endişeleri olduğunu belirterek, "Bununla birlikte, Türkiye ekonomisi bu yıl için yüzde 3, gelecek yıl için ise yüzde 4 büyüme kaydedebilir. Türkiye ekonomisi toparlanıyor" dedi.

Gurria, yılda bir kez  gerçekleştirilen ve bu yıl Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı OECD yıllık değerlendirme toplantısının ardından AA muhabirlerinin sorularını yanıtladı.

OECD'nin, Türkiye'nin G20 Dönem Başkanlığı'na sağladığı katkılara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gurria, G20 ile geçmişten bu yana 3 ayrı açıdan çalışmalar yürüttüklerini ve bu çalışmalara devam ettiklerini anlattı.

Gurria, OECD olarak istihdam, üretim, ticaret ve yatırım sorunları üzerinde çalışmalar ürettiklerini aktararak, şunları kaydetti:

"Rusya'nın G20 Dönem Başkanlığı'nda Saint-Petersburg'da üzerinde tartıştığımız ve Avustralya'nın G20 Dönem Başkanlığı'nda Brisbane'de onayladığımız büyümenin yüzde 2 daha artırılması üzerindeki çalışmalara devam ediyoruz. Vergilerin teslimi konusunda da çalışmalar yapıyoruz.

Bu yıl Türkiye'nin G20 Dönem Başkanlığı'nda vergi teslimi açısından önemli bir yıl olacak. Bunun yanı sıra devam eden, tekrar üzerinde çalıştığımız konular da var. Finansal kuralların yenilenmesinin yanı sıra eğitim, istihdam ve girişimcilik alanlarında, cinsiyet eşitliği gibi konularda da çalışmalar yürütüyoruz."

Türkiye'nin G20 Dönem Başkanlığı süresinde getirdiği yeniliklere işaret eden Gurria, "Türkiye, dönem başkanlığını üstlendiği bu G20 Zirvesi'nde çok ilginç sosyal vurgular ortaya koydu. KOBİ'ler, kadınlar, gençlik, istihdamda kişisel kalite gibi... Elbette ki biz bu ajandayı destekliyoruz" diye konuştu.

Gurria, "Türkiye 2 milyondan daha fazla sığınmacıya ev sahipliği yaparken, Avrupa'nın Suriyeli mülteciler konusundaki tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunun iletilmesi üzerine, "Suriyeli sığınmacılara karşı Türkiye'nin tutumuna saygı duyuyorum. Türkiye'nin bu konuda gösterdiği tavır, örnek ve cömertçe" yanıtını verdi.

Suriyeli göçmenlerin birçoğunun Türkiye'ye geldiğine işaret eden Gurria, ancak bunların yüzde 15'inden fazlasının yeniden başka ülkelere geçtiğini söyledi.

"Türkiye ekonomisi toparlanıyor"

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımına gitmesinin diğer ülkeler üzerindeki yarattığı etki, Çin'in ekonomik büyümesindeki yavaşlama ve küresel ticarete ilişkin de görüşlerini ifade eden Gurria, küresel ekonomideki yavaşlamaya da dikkati çekerek, "Küresel ekonomi yavaşlıyor. Fed ve Çin'e ilişkin ise endişelerim var. Ben Çin'in iyiye gideceğini düşünüyorum ama şu anda yavaşlıyor. Bununla birlikte, Türkiye ekonomisi bu yıl için yüzde 3, gelecek yıl için ise yüzde 4 büyüme kaydedebilir. Dolayısıyla Türkiye ekonomisi toparlanıyor" değerlendirmelerini yaptı.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler