'Türkiye dünyada en fazla yatırım çeken 22. ülke'

Uluslararası Yatırımcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erdem, Türkiye'nin dünyada en fazla yatırım çeken 22. ülke olduğunu söyledi

'Türkiye dünyada en fazla yatırım çeken 22. ülke'

İSTANBUL (AA) - Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) tarafından hazırlanan ve tüm dünyada eşzamanlı olarak duyurulan Dünya Yatırım Raporu açıklandı. 201 ülkeye ilişkin uluslararası doğrudanyatırım trendlerini analiz eden rapor ile "Uluslararası Yatırım Yönetiminin Reformu" başlıklı özel ekin Türkiye lansmanı YASED tarafından gerçekleştirildi.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erdem, Türkiye'nin yatırımda cazibe merkezi olması için uluslararası sermaye hareketlerinin yönünü belirleyen dinamikleri göz önünde bulundurmanın önem taşıdığını söyledi.

Erdem, 2004-2013 yılları arasında Türkiye'ye sıfırdan yapılan uluslararası doğrudan yatırımların gayri safi yurtiçi hasıla üzerinde yıllık 84 milyar dolar katkı sağladığı belirterek, "Bu ekonomik katkı, 2013 yılı gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 10,2'sini ve aynı dönemdeki artışın yüzde 19,4'ünü oluşturuyor. Söz konusu katkının önümüzdeki 10 yıllık dönemde de yüzdesel olarak artışı bekleniyor. Ayrıca bu yatırımlar 2004-2013 dönemindeki istihdam artışının yüzde 36'sını karşılayarak 1,9 milyon kişiye iş imkanı yarattı. Önümüzdeki 10 yıl içinde de bu katkının yine yüzdesel olarak artacağını öngörüyoruz." şeklinde konuştu.

"Uluslararası yatırımcılar Türkiye'ye uzun vadeli bakıyor"

Türkiye'ye 2014 yılındaki doğrudan yatırım girişinin bir önceki yılki seviyesini koruyarak 12,1 milyar dolar olduğu aktaran Erdem, şöyle devam etti:

"Türkiye, dünya genelindeki uluslararası doğrudan yatırımlardan aldığı yüzde 1 payla aynı çizgisini koruyor. Diğer yandan gelişmekte olan ülkeler içinde 2014 yılında aldığımız pay yüzde 1,8, Batı Asya bölgesindeki payımız ise yüzde 28 oldu. Bu rakamlara göre Türkiye dünyada en fazla yatırımçeken 22. ülke. Gelişmekte olan ülkeler arasında ise en fazla uluslararası yatırım çeken 12. ülkeyiz. Batı Asya Bölgesi'nde ise birinciliğimizi korumaktayız.

Hep birlikte ülkemizin ekonomik önceliklerine odaklanarak, yatırım ortamının iyileştirilmesi ve küresel yatırımdan aldığımız payı artırmak yönünde tüm paydaşlarla el ele vermemiz gereken bir dönemdeyiz."

Erdem, UNCTAD Dünya Yatırım Raporu'na göre 2014 yılında tüm dünyadaki uluslararası doğrudanyatırım girişinin yüzde 16 düşüşle 1,23 trilyon dolara gerilediğini söyledi.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler