'Türkiye çalkantılardan rahatlıkla çıkacak güçte'

İTO Başkanı Çağlar, kurdaki hareketlenmenin dış ticareti bir miktar olumsuz etkilediğini ancak Türkiye'nin, çalkantılardan rahatlıkla çıkacak güçte olduğunu söyledi

'Türkiye çalkantılardan rahatlıkla çıkacak güçte'

İSTANBUL (AA) - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ihracat hedeflerini yakalaması, GSYH'sini artırması ve dış ticaret açığını dengelemesi için doların seyrinden çok, Türkiye'ye daha fazla dövizin girmesi, katma değeri yüksek kaliteli mal ve hizmetlerin üretilmesi, kısacası inovatif mamul mallardan oluşan yeni ürün ihracat politikaları geliştirilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Özellikle ara malını Türkiye'de üretmeyi teşvik edecek tedbirlerin alınması gerektiğini vurgulayan Çağlar, "Bu sayede ihracatımızı sadece dövizin gidişatına mahkum olmaktan kurtarmış oluruz. Tabii ki dolardaki yükselişin her sektörü farklı etkileyeceği açıktır. En büyük etki, özel sektörün döviz cinsinden borç yükündeki artışı olarak karşımıza çıkıyor" diye konuştu.

Çağlar, döviz kurlarındaki hareketi ve ihracatı sadece iç siyasi duruma bağlamanın mümkün olmadığını dile getirerek, durumun yurt dışındaki parametrelere de bakarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Türk Lirası’nın dolara karşı değer kaybetmesinden çok, avronun dolara karşı değer kazanmasının önemli olduğunu belirten Çağlar, "Çünkü bizim girdilerimiz dolarla, ihracatımız ise avro ağırlıklı. Dolayısıyla avronun dolara karşı değer kazanması, ihracatımızı çok daha olumlu etkileyecektir. Diğer taraftan mevcut parite seviyelerinde dolarda bir yükseliş olması durumunda bu avroya da yansıyacak. Bu yansımanın da ihracatımızı olumlu etkilemesi beklenebilir" ifadelerini kullandı.

"Dolar/TL bandı için kehanetlerde bulunmak mümkün değil"

İbrahim Çağlar, Dolar/TL bandı için kehanetlerde bulunmanın hatta bir rakam vermenin mümkün olmadığının altını çizerek, zaten bu noktada yapılan tahminlerin de çoğunlukla doğru çıkmadığını vurguladı.

Yılın başında 2,48 seviyelerinde olan sepet kurun, bugün 2,90'lara yaklaştığını belirten Çağlar, şunları kaydetti:

"Dolar/Avro paritesine baktığınızda yine yıl başında 1,20 iken, doların değer kazanma süreciyle, 1,05'lere kadar düşmüştür. Şu an itibariyle de 1,12 seviyelerinde... Genel olarak doların, avro ve diğer para birimleri karşısında bir değer kazanma sürecinde olduğu açık. Gelişmekte olan piyasalar en çok, dünyada güçlenen doların getirdiği kur oynaklığıyla baş etmeye çalışıyor. Kurda yaşanan hareketlenme, dış ticaretimizi bir miktar olumsuz etkiledi. Ancak dinamik yapıya sahip Türk iş dünyası bu açığı da en kısa zamanda  kapatmayı başaracaktır."

Seçimin ardından Dolar/TL paritesinin 2,80’in üzerine çıktığını ancak sonra 2,70'lere gerilediğini hatırlatan Çağlar, dengelerin yerine oturması ve dış sermaye girişinin artmasıyla TL’nin olması gerektiği seviyeye geleceğini vurguladı.

Çağlar, Türkiye'nin yıllardır uyguladığı başarılı finansal politikalar ve sağlam ekonomik yapısal temeller üzerinde kaldığı müddetçe bu tür çalkantılardan rahatlıkla çıkacak güçte olduğunu sözlerine ekledi.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.