Türkiye Bankalar Birliğinden "dolandırıcılık" uyarısı

TBB, kurumdan geldiği görüntüsü verilen sahte elektronik postalara dolandırıcılık olayına maruz kalmamak için kesinlikle itibar edilmemesi uyarısında bulundu

Türkiye Bankalar Birliğinden "dolandırıcılık" uyarısı

İSTANBUL (AA) - Türkiye Bankalar Birliğinden (TBB) yapılan açıklamada, TBB'den geldiği görüntüsü verilen elektronik postalara kesinlikle itibar edilmemesi, dolandırıcılık olayına maruz kalmamak için kişisel bilgiler ve verilerin üçüncü kişi ya da kurumlarla asla paylaşılmaması uyarısında bulunuldu.

TBB'den yapılan duyuruda, Birliğin ismi kullanılarak dolandırıcılık amacıyla tasarlanmış sahte elektronik postaların birçok internet kullanıcısı tarafından alındığına ilişkin bilgi edinildiği belirtildi.

Duyuruda, bu elektronik postaların, dolandırıcılık amacıyla kişisel verilerin elde edilmesine yönelik gönderildiğinin anlaşıldığı, konuya ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için açıklama yapılmasının gerekli görüldüğü vurgulandı.

TBB'nin Ankara'da bir şubesinin bulunmadığı ifade edilen duyuruda, TBB'nin, banka müşterilerine ait kişisel bilgileri hiçbir şekilde talep etmediği, bu konuda görevli ve yetkili olmadığı vurgulandı.

Duyuruda şunlar kaydedildi:

"Birliğimiz bu veya benzeri konu başlıklarında elektronik posta gönderimlerinde bulunmamaktadır. Türkiye Bankalar Birliğinden geldiği görüntüsü verilen, bu türden sahte elektronik postalara kesinlikle itibar edilmemeli, bir dolandırıcılık olayına maruz kalmamak için kişisel bilgiler ve veriler üçüncü kişi ya da kurumlar ile asla paylaşılmamalıdır.

Sahte elektronik postanın yönlendirme yaptığı internet sitesinin kapatılması için gerekli girişimlerde bulunulmuştur."

Muhabir: Zeynep Duyar

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.