Türkiye AB enerji arz güvenliği için vazgeçilmez

DEİK Başkanı Vardan, Türkiye'nin Avrupa’nın enerji arz güvenliği için vazgeçilmez bir ülke olduğunu söyledi

Türkiye AB enerji arz güvenliği için vazgeçilmez

ANKARA (AA) - Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türkiye'nin, Avrupa’nın enerji arz güvenliği için vazgeçilmez bir ülke olduğunu söyledi.

Vardan, AA muhabirine, Türkiye'nin fiziki olarak kritik bir bölgede yer aldığını, enerji üretim ve tüketim noktaları arasında tabii bir köprü olduğunu anımsattı. Vardan, "Dünya enerji kaynaklarının yüzde 70'i Türkiye'nin doğusunda, tüketim noktalarının yüzde 70'i ise Türkiye'nin batısında yer alıyor" dedi.

Avrupa'nın enerji arz güvenliği noktasında Türkiye'nin önemine dikkati çeken Vardan, şunları aktardı: 

"Türkiye AB’nin enerji politikası için stratejik bir ortak. Aynı zamanda AB'ye aday ülke olarak bu alanda sorumluluklarımız var. Bu sorumluluğu başarıyla taşıyoruz. Herhangi bir teknik engel yokken ve her iki tarafın da kazancı olacakken, AB üyelik müzakerelerindeki enerji başlığının açılmamasını anlamak mümkün değil. Türkiye, güvenli ve istikrarlı yapısı ile enerji alanında AB’nin önemli bir ortağı olmayı sürdürmektedir. Ancak bunun müzakere sürecine de yansıması gerekir. Biz hala müzakerelerde 15 nolu enerji faslını açabilmiş değiliz. Türkiye, Avrupa’nın enerji arz güvenliği için vazgeçilmez bir ülkedir."

-"Afrika’da 620 milyon kişinin elektriği yok" 

Türk yatırımcıları ülke sınırları dışında bekleyen avantaj ve fırsatları değerlendiren Vardan, eskiden yurtdışı yatırımlarının sermaye kaçışı olarak görüldüğünü anlattı.

Vardan, Afrika’da artan enerji talebinin karşılanması için kamu, özel sektör koordinasyonunun önemli olduğunu aktararak, DEİK olarak bu konuda çözümler geliştirmek istediklerini söyledi.

Vardan, "Dünya nüfusunun yüzde 13’ünün Afrika’da yaşamasına rağmen bu kıta, dünya enerjisinin sadece yüzde 4’ünü kullanabiliyor. Bugün Afrika’da 620 milyon kişinin elektriğe ulaşımı yok" diye konuştu.

Dünyadaki fırsatları değerlendirmek için teknik bilgiye, finansman gücüne ve hükümet desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getiren Vardan, "Hedefimiz 2023 yılına kadar yurt dışında 25 milyar dolar enerji yatırımı yapmaktır" ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.