Turkcell 3 yıllık öngörülerini açıkladı

Turkcell Genel Müdürü Terzioğlu:- "2015’in üçüncü çeyreğinde yüzde 36 olan toplam pazar payımızı, 4.5G’nin de getireceği ivme ile hızla artırmaya hazırlanıyoruz"- "Hedefimiz, Turkcell’i 2018 yılının sonunda toplam telekomünikasyon pazarında liderliğe yüks

Turkcell 3 yıllık öngörülerini açıkladı

İSTANBUL (AA) -  Turkcell’in 2018 yılına kadar olan hedeflerini paylaşan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 2015’in üçüncü çeyreğinde yüzde 36 olan toplam pazar payını 4.5G’nin de getireceği ivme ile hızla artırmaya hazırlandıklarını dile getirerek, "Hedefimiz, Turkcell’i 2018 yılının sonunda toplam telekomünikasyon pazarında liderliğe yükseltmek" dedi.

Düzenlenen basın toplantısında sunum yapan Terzioğlu, önümüzdeki üç yıl boyunca Turkcell'in yüzde 10-14 arasında büyüyeceğini, faiz, amortisman ve vergi öncesi kar marjının (FAVÖK) artarak ortalama yüzde 32-35 seviyelerinde olmasının beklendiğini ifade etti.

Terzioğlu, operasyonel yatırımların gelire oranının 2018’de yüzde 16-17 seviyelerinde gerçekleşmesinin öngörülüğünü belirtti. 4,5G ile ilgili yapılacak yatırımların çok hızlı başlayacağını ve 2016 yılında tamamlanacağını söyleyen Kaan Terzioğlu, yapılacak yatırım miktarının, toplam yıllık gelirin yüzde 20’sinden fazla olacağını söyledi.

Turkcell’in büyüme unsurları arasında şu anda ses kullanımının yüzde 52, data kullanımının yüzde 30, servisler, çözümler ve diğer unsurların ise yüzde 18’lik paya sahip olduğunu hatırlatan Terzioğlu, şunları kaydetti:

 "2018’de ses ve data kullanımı neredeyse yer değiştirmiş olacak. Yüzde 52 olan ses kullanımı yüzde 30’a düşerken, yüzde 30 olan data kullanımı ise yüzde 50’ye yükselecek. SMS, toptan satış, servis ve çözümlerin yüzde 18 olan payı ise 20 olacak. Servis ve çözümlerde 609 milyon TL olan gelirimiz ivmeli bir büyüme ile yıllık ortalama yüzde 30 civarında yükselecek" 

 

- "Mobil data kullanımı 6 kat artacak"

4.5G’nin de devreye girmesi ve 4,5G’yi destekleyen cihazların oranının 2018’de yüzde 55’e ulaşacak olması sebebiyle Turkcell abonelerinin mobil data kullanımının bugüne göre 6 kat daha fazla olacağını ifade eden Terzioğlu, akıllı telefona sahip Turkcell abonelerinin yüzde 49 olan oranının da 2018 yılında yüzde 70’e kadar yükseleceğini belirtti. Terzioğlu, "Müşteri bazındaki değişim de Turkcell’e gelir ve büyüme olarak yansıyacak. Yüzde 47 olan faturalı müşteri oranı ise yüzde 60’a yükselecek. "Dörtlü oyun" olarak adlandırılan mobil ve sabit ses, internet, ve TV'nin müşteriye birlikte satışının yüzde 10 olan oranı ise aynı dönemde 3 kat artışla yüzde 30’a yükselecek" ifadelerini kullandı.

 

- "Üç şirketten yatırım yapılabilir notu aldık"

 

Dünyanın önde gelen üç kredi derecelendirme kuruluşundan "yatırım yapılabilir" notu alan Türkiye’den tek şirket olduklarını hatırlatan Terzioğlu, "Tüm bu gelişmelerle uluslararası alanda hem Türkiye’ye hem de Turkcell’e olan güveni bir kez daha kanıtlamış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki dönemde, entegre bir oyuncu olarak Türkiye telekomünikasyon pazarındaki konumumuzu güçlendirmek, üstün şebeke altyapımızla geleceğe yatırım yapmak ve uluslararası alandaki fırsatlarla büyüme stratejimizi desteklemek önemli önceliklerimiz arasında olmaya devam edecek. Uluslararası satın almalarda, kültürel ve coğrafi yakınlık, mobil ve sabit alt yapının dengeli dağılımı ve FAVÖK’e katkı sağlaması gibi üç ana kriterimiz var" değerlendirmesinde bulundu.

- "4,5G ile büyük TV'lerden küçük TV'lere geçeceğiz"

Telekomünikasyon müşterisinin sektörle ilişkisinin bugüne kadar barışık olduğu bir dönem yaşandığını ve bu durumun da hedeflere ulaşmak için önemli bir argüman olduğunun altını çizen Terzioğlu, "Yapılan uluslararası bir araştırmanın sonucuna göre, 5 dakika ve üzerindeki videoları cepten izleme oranında Türkiye yüzde 60 ile dünyada ilk sırada yer alıyor. Bu bize küçük ekranın önemini bir kez daha gösteriyor. Oyun planlarımızdan biri de küçük ekran üzerinde olacak. Büyümede itici güçlerimizden birisi olacak olan Turkcell TV+’da 400 bin olan müşteri sayımız 2018 yılında beş kat artarak iki milyona ulaşacak. 4,5G ile evlerdeki büyük TV'lerden ellerdeki küçük TV'lere geçeceğiz" diye konuştu.

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Terzioğlu, 4,5G ile ilgili alt yapı çalışmalarını Çin ve İsveç'ten iki şirketle yaptıklarını açıkladı. 4,5G için yeni bir kontrata ihtiyaç olmayacağını ifade eden Terzioğlu, "Dijitalleşme çağının önünü açacak mevzuatları ihtiyaç var. Türkiye'nin 2023 hedefleri Turkcell'in hedefleri ile paralel" dedi.

 

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.