'Türk bankaları kurdaki oynaklıktan etkilenmedi'

S&P Finansal Kuruluşlar Kredi Analisti Kuyumcuyan, Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların varlık kalitesinin önemli ölçüde etkilenmediğini belirtti

'Türk bankaları kurdaki oynaklıktan etkilenmedi'

LONDRA (AA) - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P) Finansal Kuruluşlar Kredi Analisti Magar Kuyumcuyan, son dönemde yaşanan kur volatilitesi sürecinde Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların varlık kalitesinin önemli ölçüde etkilenmediğini belirterek "Son birkaç yıldır yavaşlamış olsa da bankacılık sektörü halen göreceli olarak güçlü bir büyüme ve kazanç görünümü sunuyor" dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Kuyumcuyan, döviz cinsinden olan ticari kredilerin mevcut seviyesinden dolayı kurdaki hareketlenmelerin endişe kaynağı oluşturabildiğini, öte yandan son dönemde yaşanan kur volatilitesine karşı bankaların varlık kalitesini büyük ölçüde koruyabildiğini söyledi. 

Para biriminde uzun süreli bir değer kaybının bankacılık sektörü için  gelecekte varlık kalitesi problemlerinin oluşmasına neden olabileceği uyarısında bulunan Kuyumcuyan, “Pozitif bir not olarak şunu belirteyim; Türkiye’de perakende bankacılığında döviz cinsinden borçlanma sınırlanmış durumda. Bunun uygulanmadığı bazı Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde özellikle İsviçre frangı üzerinden verilen mortgage kredileriyle ilişkili sorunlar yaşandı” diye konuştu.

Kuyumcuyan, Türk bankacılık sektörüne ilişkin şu öngörülerde bulundu:

“Türk bankalarının performansı güçlü bir şekilde hızlı büyüme ile ilişkili. Son birkaç yıldır bu yavaşlamış olsa da bankacılık sektörü halen göreceli olarak güçlü bir büyüme ve kazanç görünümü sunuyor. Yüksek seviyede kredi büyümesi gelecekte finansman ve varlık kalitesinde sorunların birikmesine neden olabileceğinden, sektörünün büyümesinin ılımlı hale gelmesini pozitif görüyoruz.”

Kuyumcuyan, son yıllarda Türk bankalarının uluslararası sermaye piyasalarındaki güçlü likiditenin avantajlarından kısmen cazip oranlarla finansman yaratarak  faydalandığını belirterek, “Fed tarafından yapılacak faiz artışının büyüklüğüne bağlı şekilde, ilerleyen dönemde finansmanın varlığı ile birlikte fiyatlaması daha zor olacak. Bu bizim için bir endişe. Özellikle dış borç seviyesinin büyük ölçüde artmış olması, borcun görece kısa vadeli olması sebebiyle bizim için endişe oluşturuyor” değerlendirmesini yaptı.

HSBC’nin Türkiye’deki faaliyetlerini satış kararını da değerlendiren Kuyumcuyan, “Bunun grubun Türkiye’deki iştirakinin performansının yanı sıra grubun stratejisi ile ilgili istisnai bir durum olduğunu  düşünüyoruz. Sonuç olarak bankacılık sektöründe geniş çaplı bir konsolidasyon beklemiyoruz” dedi.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.