Tüm ilçelere indirimli doğalgaz

Türkiye’nin 81 ilini doğalgaza kavuşturacak ihalelerin tamamlanmasıyla şimdi de boru hattıyla doğalgazın ulaşamadığı bölgelere müjdeli haber geldi.

Tüm ilçelere indirimli doğalgaz

Türkiye’nin 81 ilini doğalgaza kavuşturacak ihalelerin tamamlanmasıyla şimdi de boru hattıyla doğalgazın ulaşamadığı bölgelere müjdeli haber geldi.

Doğalgaz dağıtım bölgesi kapsamında yer alan herhangi bir şehrin belli koşullar altıda CNG veya LNG ile beslenebilmesine olanak sağlanmasıyla EPDK, burada oluşabilecek maliyet düşüşlerinin tüketiciye yansıtılmasına olanak sağladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın doğalgaz ulaşmayan il ve ilçe kalmaması hedefi kapsamında önemli bir adım daha atılıyor. Buna göre, 2017, 2018 ve 2019 yılları içerisinde gaz arzı sağlanması hedeflenen 222 ilçe ve beldenin bir bölümüne doğalgaz CNG ve LNG ile ulaştırılacak. Bu ilçelerin mevcut iletim hattına olan uzaklığı ve nüfusun düşüklüğü gerekçesiyle yapılan bu düzenlemenin maliyetleri de boru gazı alımına göre daha düşük. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) aldığı kararla maliyet arasındaki

fark tüketiciye yansıtılacak. Böylece maliyet düşüşünün vatandaşa indirim olarak yansıması hedefleniyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak geçtiğimiz günlerde

“2017 ve 2018 yılında çok büyük bir doğalgaz hamlesi için düğmeye bastık. Sadece 81 ili tamamlamayacağız. 200-250 ilçemizde yaklaşık 1 milyon aileyi bu iki yılda 5 milyar liradan fazla yatırım yaparak doğalgaz konforuyla buluşturacağız” demişti.

İLK UYGULAMA ÜZÜMLÜ’DE

EPDK Kurul kararıyla doğal gaz dağıtım bölgesi kapsamında yer alan herhangi bir şehrin belli koşullar altıda CNG veya LNG ile beslenebilmesine olanak sağlanmıştı. Karar kapsamında Enerya Erzincan şirketi gerekli tesis yatırımlarını kendisi gerçekleştirmek kaydıyla, Erzincan’ın Üzümlü ilçesine gaz arzını CNG yöntemi yapmaya başlamıştı.  Söz konusu Karar çerçevesinde halen Enerya Erzincan şirketi gerekli tesis yatırımlarını kendisi gerçekleştirmek suretiyle Erzincan İli Üzümlü ilçesine gaz arzını CNG yöntemi ile hâlihazırda gerçekleştiriyor. Doğal gazın ülke geneline aygınlaştırılması hedefi doğrultusunda 2017, 2018 ve 2019 yılları içerisinde gaz arzı sağlanması hedeflenen 222 ilçe ve beldelere ilişkin planlamaların hızla yürütültüldüğü belirten EBDK açıklamasında, doğalgaz dağıtım şirketleri ve BOTAŞ ile yapılan görüşmeler sonucunda, gerek mevcut iletim hattına olan uzaklığı gerekse nüfus potansiyelinin düşük olması sebebiyle  222 ilçe ve beldenin ilk etapta 15 ila 20’sine gaz arzının CNG veya LNG yöntemi ile yapılmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.