Terör balın da 'tadını' kaçırıyor

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkan Yardımcısı Şahin, "Terör olayları devam ederse batıdan hiçbir arıcının doğuya gideceğini sanmıyorum" dedi

Terör balın da 'tadını' kaçırıyor

MUĞLA (AA) - Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkan Yardımcısı Ziya Şahin, terör örgütü PKK'nın son dönemde artırdığı saldırıların, batıdan doğu bölgelerine bal üretimi için giden gezginci arıcıları tedirgin ettiğini söyledi.

Aynı zamanda Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı olan Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muğla da dahil olmak üzere batıdan çok sayıda arıcının bal üretimi için Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine gittiğini anımsattı.

Son dönemde yaşanan terör olaylarının gezginci arıcıları tedirgin ettiğini dile getiren Şahin, terör örgütünün saldırılarını sürdürmesi durumunda bal üretiminin olumsuz yönde etkileneceğini kaydetti.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine giden arıcıların, çam balı üretimi zamanı geldiği için ağustos ayından itibaren Muğla'ya dönmeye başladığını belirten Şahin, arıcıların tamamına yakının herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadan geri geldiklerini söyledi.

Gelecek yıl için endişeli olduklarını vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:

" Terör olayları devam ederse batıdan hiçbir arıcının doğuya gideceğini sanmıyorum. Arıcılık oldukça zor bir meslek. Dağlarda çoğu zaman tek başınıza kovanlarınızın başında beklemek zorundasınız. Kendisini güvende hissetmeyen arıcı terörün olduğu yere gitmez. Arıcılarımız kelle koltuktabal üretmek istemiyor."

 "Sürecin sabote edilmesi balın tadını kaçırdı"

Çözüm Süreci'nin başlamasıyla gezginci arıcıların Doğu ve Güney doğu illerine daha rahat gittiğini anlatan Şahin, sürecinterör örgütü tarafından sabote edilmesinin "balın tadını da kaçırdığını" dile getirdi.

Kendi bölgelerden giden arıcıların şimdiye kadar herhangi bir kötü olayla karşılaşmadıklarını ifade eden Şahin, "Sadece Ordulu arıcılarımızın bazı olumsuzluklarla karşılaştıklarını duyduk. Terör örgütü üyelerinin arıcılardan üçer, beşer bin lira para istediklerini biliyoruz. 'Eğer vermezseniz kovanlarımızı yakarız' demişler" diye konuştu.

 "Doğulu arıcının başımızın üstünde yeri var" 

Muğla'da ülke çam balı üretiminin yüzde 80'inin gerçekleştirildiğini vurgulayan Şahin, Doğu ve GüneydoğuAnadolu illerinden de çok sayıda arıcının bölgelerine geldiğine değindi.

Türkiye'deki 6 milyon arı kovanının 2,5 milyonunun çam balı üretimi döneminde Muğla'ya getirildiğine dikkati çeken Şahin, arıcılar için 11 bin konaklama yeri belirlendiğini kaydetti.     

Gezginci arıcıların eylül ayının ortasından itibaren Muğla'ya gelmeye başlayacağını ifade eden Şahin, "Doğulu meslektaşlarımız herhangi bir tedirginlik duymasınlar. Onlara kapımız sonuna kadar açık. Başımızın üstünde yerleri var. Bir her zaman olduğu gibi misafirperverliğimizi göstereceğiz" diye konuştu.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.