Tekstilciler Asgari Ücret 1300 Lira Olursa Üretimi Yurt Dışına Kaydıracak

Türkiye'de hazır giyim ihracatının yüzde 75'ini gerçekleştiren İHKİB'in Başkanı Hikmet Tarıverdi, asgari ücret 1.300 TL olursa üretimi yurt dışına taşırız dedi.

Tekstilciler Asgari Ücret 1300 Lira Olursa Üretimi Yurt Dışına Kaydıracak

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tarıverdi, hükümetin asgari ücreti 1,300 liraya çıkarması durumunda, işverene binecek yük nedeniyle hazır giyimcilerin çok ciddi sıkıntı yaşacağını ve üretimin yurt dışına kaydırabileceklerini söyledi.

YÜZDE 75'İ ÜRETİYOR ONUN

Türkiye hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının yaklaşık yüzde 75'ini İHKİB üyeleri gerçekleştiriyor.İHKİB verilerine göre, Türkiye'nin en büyük ikinci ihracatçısı olan hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe, Ocak-Ekim döneminde Türkiye'den 205 ülkeye 14.2 milyar dolar değerinde ihracat yapıldı. Sektörel ihracat 2014 yılının aynı dönemine göre yüzde 10.6 azaldı.

"ÇOK CİDDİ SIKINTILAR YAŞAR"

Türkiye'nin toplam ihracatı aynı dönemde yüzde 8.6 düşüşle 119.6 milyar dolara geriledi.Hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının toplam ihracattaki payı yüzde 12 seviyesinde bulunuyor. En büyük pazarlar arasında Almanya, İngiltere ve İspanya bulunuyor. Tanrıverdi, "Asgari ücretin 1,300 liraya çıkması ve bunun da sanayiciye kalması neticesinde hazır giyim ve tekstil sektörü çok ciddi sıkıntılar yaşar. Zaten rekabette zorlandığımız, dünya piyasalarının daraldığı bir dönem içerisindeyiz" dedi.Genel seçimde yüzde 49.4 oyla yeniden tek başına iktidar olma hakkını elde eden AK Parti seçim öncesinde şu anda 1,000 TL olan asgari ücreti 1,300 TL'ye yükseltmeyi vaat etti.

"1300 LİRALIK ASGARİ ÜCRETİN İŞVERENE YÜKÜ 450 LİRA"

Asgari ücretteki artışın brüt olarak işverene yaklaşık 450 lira yük getireceğini belirten Tanrıverdi, "Bunun beyaz yakalılara da sirayet ettiğini düşünürseniz bu fark daha da büyüyor. Firmalarımızın bir çoğu bu farkı kaldıramaz. Zaten kıdem tazminatı yükü var, böyle bir artışla o da yüzde 30 artmış olur. Bundan asgari ücretteki artışın gelir vergisi, SGK katkısı gibi devletin yapacağı düzenlemelerle karşılanarak işçinin eline geçen paranın artırılması daha doğru olur diye düşünüyorum" dedi.Toplam 1 milyon işçinin hazır giyim ve tekstil sektöründe olduğunu söyleyen Tanrıverdi, burada sadece asgari ücret alanlar değil tamamının etkileneceğini söyledi ve "Sanayinin üzerinde kalırsa kayıt dışılık daha da artar" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.