Soğuk ve kar tarımda fiyatları artırdı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, geçen yıl aralık ayında yaşanan tabii afetler ve sel felaketlerine ilişkin, "Tarımsal üretim, nakliye, depolama zorlaştı.

Soğuk ve kar tarımda fiyatları artırdı

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, aralık ayı itibarıyla genel  tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) aylıkta yüzde 1,64, yıllıkta yüzde 8,53  arttığını  belirtti. Aralık ayındaki artışa rağmen, yıllık enflasyonun hem  tarımda üretici hem de gıda ve alkolsüz içeceklerde tüketici enflasyonunun genel  tüketici enflasyonunun altında gerçekleştiğine işaret eden Bayraktar, şunları  kaydetti:

 
"Aralık ayında tabii afetler yaşandı, sel felaketleri görüldü.  Seralarda aşırı kar yağışı ve fırtına nedeniyle çatı çökmeleri yaşandı. Açık  alandaki sebzelerin kar altında kalması, yaşanan afetlerden dolayı seraların ve  seradaki ürünlerin zarar görmesiyle birlikte arz da daralmıştır. Tarımsal üretim,  nakliye, depolama zorlaştı. Bütün bunlar tarımsal üretimi sekteye uğratırken,  maliyetleri de fiyatları da artırdı. Tarım üretici fiyatlarında 2016 yılı aralık  ayında iklim koşullarından kaynaklı yüzde 3,51'lik artışa rağmen, yıllık fiyat  artışı yüzde 1,33'te kaldı."
 
Aralık ayında ürün grupları içinde en fazla artışın, ihracattaki  canlanmanın bir sonucu olarak yüzde 30,29 ile canlı kümes hayvanları ve  yumurtalarda görüldüğünü aktaran Bayraktar, olumsuz iklim koşullarının etkisiyle  sebze, kök ve yumrularda yüzde 16,01, balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde  13,90'lık artış yaşandığına dikkati çekti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.