Sıcaklar balık satışlarını düşürdü

Konya’da 45 yıldır balıkçılık yapan Mevlüt Sarıkaya, Ramazan ayında azalan balık satışlarının havaların ısınmasıyla beraber daha da düştüğünü söyledi.

Sıcaklar balık satışlarını düşürdü

Balıkçı esnafı Mevlüt Sarıkaya Konya’da balık tüketiminin çok düşük olduğunu belirtti. Mevlüt Sarıkaya, dört tarafı denizlerle çevrili bir ülke olmamamıza rağmen, ülke genelinde balığın yeterince tüketilmediğine dikkat çekerek, bu durumun Konya daha aşağı seviyelerde olduğunu vurguladı. 

“KONYA’DA BALIK TÜKETİMİ AZALDI”

Ramazan öncesine kadar işlerin orta derecede devam ettiğini dile getiren Mevlüt Sarıkaya, “Balıkçılık mevsimsel bir iş olduğundan kimseye bir şey diyecek durumumuz yok. Konya’mızda havaların ısınmasından dolayı balık tüketimi azalıyor. İlkim değiştiğinden dolayı balık tüketimi biraz farklılaşıyor. Bu bizim millet olarak balık kültümüzden kaynaklanan bir şeydir. Aslında balık yılın 12 ayında da tüketilebilir. Tüketilmelidir de. Sağlık uzmanları haftada iki gün balık yenmesini öneriyor” dedi. 

“KONYA’DA 100 KİŞİDEN 10’U TÜKETİYOR”

Halka arasında balık tüketimi hakkında yanlış söylentiler olduğuna dikkat çeken Mevlüt Sarıkaya,  “Balık kültürümüzün az olması nedeniyle Ramazan da, balık mideyi yakar düşüncesiyle satışlarımızda bir düşüş vardı. Ramazan sonrasında da havaların ısınması dolayısıyla balık satışları çok daha düşmüştür. Balık gelse dahi balığı muhafaza etmesi sorun oluyor 35-36 derece sıcaklıklarda. Buzlar içinde muhafaza ediyoruz. Kapaklarını açmıyoruz bozulmaması için. Bu gün için 100 kişiden 10 kişi balık alıyor. Bu 10 kişide balığı devamlı tüketen kişiler. Fiyat olarak alabalık 10 TL, somon 15 TL, çupra ve deniz levrekleri şuanda bir iki lira yükseldi 25 TL oldu, sazanlar büyüklüğüne göre 7- 12 lira arası değişiyor. Göl levreklerimiz var 12-15 TL arası değişiyor. Ama ne olursa olsun havaların sıcaklığı vatandaştan uzaklaştırıyor” diye konuştu.

(Adnan Yıldırım)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.